هوش مصنوعی و تاثیر آن در دوربین های مداربسته

هوش مصنوعی و دوربین های مداربسته

دوربین‌های مداربسته در سالهای اخیر با توجه به نیاز های امروزی و پیشرفته بشر و با قابلیت ضبط و نگهداری تصاویر، توانسته اند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شوند. هر روز پیشرفت تکنولوژی، پنجره تازه ای از واقعین های دنیا و پیرامونمات را به تصویر میکشد در زمینه دوربین‌های مداربسته نیز این پیشرفت ها کاملا مشهود است و آینده این دستگاه‌های مهم را بسیار جذاب و رویایی جلوه میدهد.

در آینده، احتمالاً دوربین‌های مداربسته به شکلی نامرئی تر، با کیفیت تصویر و شفافیت فوق العاده خود را معرفی خواهد کرد. با توجه به پیشرفت فناوری هوش مصنوعی در سالین گذشته و بخصوص اوایل 2023، این دوربین‌ها قادر به تشخیص افراد و اشیاء، تجزیه تصاویر دریافتی، و بسیاری امکانات دیگر را در خود گرد آورده اند و دنیای جدیدی از دوربین های مداری را ارائه میدهند.

از دیگر امتیازات ویژه ای که هوش مصنوعی به دوربین‌های مداربسته بخشیده است، تشخیص مواردی مانند آتش‌سوزی، غلظت دود، انفجار و حتی در مواقعی زمین‌لرزه نیز می‌باشد. با استفاده از داده‌هایی که به‌وسیله هوش مصنوعی ضبط و ثبت شده اند، دوربین‌های مداربسته قادر به تشخیص معظلات و حوادث غیر مترقبه نیز خواهند بود.

هوش مصنوعی در روند کمک رسانی در پروسه دوربین های مداری با برچسب زدن خودکار تصاویر، و انواع داده‌های تصویری و صوتی را در بالاترین حالت ممکن در دسترس قرار میدهد.

نقش اصلی هوش مصنوعی در دوربین ها

نقش اصلی هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

با توجه به این پیشرفت‌های واصله در حوزه های گوناگون تکنولوژی باید فناوری دوربین‌ مداربسته را نیز بوسیله هوش مصنوعی بسیار هیجان‌انگیز و رویایی بدانیم. که یقینا امکانات جدیدی اضافه خواهد شد که بتوانند به بهترین شکل ممکن در سویه عالی جوابگوی افراد باشد. برای مثال، دوربین‌هایی که در سطح جهانی تشخیص چهره واضح افراد و شناسایی ویژگی‌های آناتومی بدنی آن‌ها را دارند، برای کاربرانی که نسبت به حفاظت و امنیت محیط اطراف خود بسیار حساس هستند میتواند بسیار کمک رسان و حیاتی باشد.

در برد های مخصوص خودپرداز و فروشگاه‌های تجاری و هایپر ها، دوربین‌هایی با قابلیت تشخیص بارکد، ردیابی و تحلیل رفتار مشتریان، در پروسه ادامه فعالیتشان نقش تعیین کننده ای را ایفا میکند.

از دیگر تاثیرات هوش مصنوعی بر دوربین مداربسته، استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته نظیر دوربین‌های ترموویژن و دوربین‌های سری فوق نامحسسوس با قابلیت تصویربرداری بالا می‌باشد. با ترکیب این دو تکنولوژی با هوش مصنوعی، دوربین‌های مداربسته تقریبا تمامی لحظات مانند حرکت‌های کوچ و بزرگ در شب، تشخیص حیوانات و مانع‌های طبیعی در محیط‌های دشوار و غیره را با وضح باورنکردنی ارائه خواهد داد.

به طور خلاصه، باورود هوش مصنوعی به صنعت این تجهیزات آینده دوربین‌های مداربسته بسیار روشن و و از لحاظ امنیتی بسیار پر بار خواهد بود.

نقش بلاکچین در ذخیره داده ها

بلاکچین یک فناوری بسیار نو پا و نوظهور است که در زمینه امنیت داده‌ها و تراکنش‌های اینترنتی زبانزد شده است در این میان در دوربین‌های مداربسته نیز، بلاکچین می‌تواند نقش مهمی در افزایش امنیت داده‌های ارسالی در کنار هوش مصنوعی بازی کند.

یکی از معضلات و دغدغه های بسیار رایج در بین افراد این است که داده‌های ذخیره شده در سیستم مداری به راحتی تغییر یافته و جایگزین شود. با استفاده از بلاکچین، این مشکل تقریبا محو خواهد شد.در بلاکچین، داده‌ها در قالب مخصوص و از پیش تعیین شده در بلوک‌هایی ذخیره می‌شوند و هر بلوک شامل یک کد یکبار مصرف دارای محدویت زمانی است.

این بلوک‌ها به صورت یک‌پارچه و پیوسته با هم وظیفه حفظ و انتقال داده ها را بر دوش دارند و هر تغییری در یکی از آن‌ها، تاثیری بر بلوک‌های مابقی نیزخواهد داشت. به این ترتیب، تقلب و تغییر در داده‌های همه افراد به سادگی میتواند تشخیص داده شود.

با همه این اوصاف، استفاده از بلاکچین در مورد تجهیزات اصلی دوربین‌های مداربسته هنوز به صورت تجربی و در حال آزمایش و اده دهی میباشد و به حجم تولیدی بازار راه نیافته است. با این حال، این فناوری در آینده می‌تواند قطعا و صدرصد حرف های زیادی در دوربین‌های مداربسته خواهد داشت.و این دستگاه‌ها را در برابر تغییرات و تغییرات داده ای به شکل کاملا ایمن محافظت خواهد کرد.

ارتباط اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند در آینده

راهکارهای شهر یکپارچه و هوشمند با استفاده از فناوری اینترنت اشیا برای اولین بار توسط محققان غربی پیشنهاد شده و روی میز قرار گرفت.

و در راجع باا دوربین‌های مداربسته، این تکنولوژی را به شهروندان و مسئولان شهری پیشنهاد دادند تا بهبود قابل ملاحظه‌ای در کیفیت زندگی ومیزان رفاه حال آنان بوجود بیاورد.

برخی از این راهکارهای فوق هوشمندانه و علمی را در ادامه اشاره میکنیم:

پارکینگ هوشمند: در شهرهای پرجمعیت که معمولا ماشین های بسیاری هم تردد دارند، معمولاً مشکل پارکینگ برای عموم شهر وجود دارد. با استفاده از دوربین‌های مداربسته و امکانات این  می‌توان پارکینگ‌های هوشمندی را نقشه ریزی کرد که به شهروندان اجازه می‌دهد تا به راحتی پارکینگ‌های مختلف در سطح شهر را شناسایی کرده و ماشین خود را به نزدیک ترین پارکینگ انتقال دهند.

مدیریت ترافیک: با استفاده از دوربین‌های مداربسته تکنولوژی اشاره شده می‌توان به‌طور دقیق ترافیک شهر و خیابان های پرترافیک در ساعات مخلف شبانه روز را شناسایی و مدیریت کرد. سیستم‌های ارائه شده ترافیک، به صورت خودکار مسیرهایی را به شهروندان نمایش میدهند که با توجه به شرایط ترافیکی در کوتاه ترین مدت زمانی ممکن به مقصد برسند.

مدیریت پسماند: با استفاده از سیستم‌های ذکر شده درکنار امکانات و اصول پیشنهادی بالا

این روش هوشمند نیز در جمع‌آوری و مدیریت پسماند ها حرف ائل را میزند. سیستم‌های هوشمند پسماند، با استفاده از دوربین‌های مداربسته، کاملا دقیق و آنلاین خواهند توانست حجم و مقدار این ضایعات را تفکیک و تنظیم کرده و به مراجع مربوطه گزارش داده شود.

امنیت عمومی: دوربین‌های مداربسته با استفاده از تمام ظرفیت های بنیادی و تعبیه شده در خودشان در برقرای نهایت آرامش و نظم در سطح شهر میتوانند حرف اول را بزنند.

این دوربین‌ها برای مثالی از این کار فعالیت‌های مشکوک را شناسایی کرده و به نزدیک ترین پلیس آن محل گزارش منظمی را ارسال میکنند به‌این ترتیب، می‌توان جرائم و خشونت شهری را به حداقل رساند.

مدیریت انرژی: با استفاده از این اثر جاودان بشر مدیریت در تمام سطوح انرژی نیز امکان پذیر خواهد بود و برای انواع انرژی گاز و برق و.. میتوان اعلان های لازم را نصب کنند تا در صورت بروز هر نوع اشکالی از آن مطلع شده و هر چه سریع تر به رفع آن بپردازند.

هوش مصنوعی و دوربین های مداربسته

دوربین مداربسته و هوش مصنوعی

دوربین‌های مداربسته هم سو با پیشرفت تکنولوژی در همه ابعاد زندگی روزمره، دارای قابلیت‌های هوشمندی شده‌اند و با استفاده از الگوریتم‌ و داده پذیری های  بسیار بالا سطح و یادگیری عمیق، قابلیت تشخیص شخص، شناسایی خودرو و هر حرکت عادی و غیر عادی را رصد میکنند. اینترنت اشیا نیز با موارد نصب تخصصی روی دوربین‌ها با دیگر دستگاه‌ها، مانند سامانه‌های ترافیک و اتوبوسرانی، امکانات بیشتری را برای بهبود رفاه عمومی تمامی شهرها خود را به اثبات خواد رساند.

بلاکچین نیز همانند دیگر موارد اشاره شده در بالا در امنیت و جایگذاری اصولی و بسیار مناسب داده‌های ذخیره شده در دوربین‌های مداربسته عالی و به درد بخور کارخواهد کرد و با ایجاد یک سیستم اطلاعاتی یکپارچه، تمامی زوایای پوشش امنیتی هر محل و فضا را به نحو احسن انجام خواهد داد.

با توجه به همه‌ی این قابلیت‌ها، صدرصد باید دنیایی مبتنی بر علم و الکترونیک را متصور باشیم که این هوشمندسازی، ارتباط اینترنت اشیا، استفاده از بلاکچین و تکنولوژی هوش مصنوعی، را در کنار سایر جهات مختلف علم شامل خواهد شد یعنی هر سیستم با توجه به ارتباط نزدیک با دیگری در انجام وظایف خود عالی و بسیار دقیق عمل حواهد کرد.

ارتقای رفاه عمومی و اقتصادی

این پیشرفت ها در یک بعد از روزمرگی اهالی یک شهر تاثیر نمیگذارد بلکه در تمامی زمینه های بهداشت ، حمل و نقل ، اقتصاد و در نهایت در تمام بخش های زندگی روزمره به وضوح خود را نمایش داده و زندگی را از پنجره ای جدید به تصویر خواهد کشید.

زندگی سالم:یکی دیگر جهات متاثر از این همه پیشرفت صنعت پزشکی است.برای مثال: مهندسی پزشکی ساخت تجهیزات و لوازم ضروری پزشک و دستیارانش دست به دامان این تکنولوژی خواهد شد.

توسعه اقتصادی: رشد برتر و اقتصاد برتر در یک جامعه امروزی در واقع قدرت و نهایت اقتدار آن جامعه را نشان میدهد که کوچکترین تمثیل آن میتواند در مصرف بهینه انرژی های مورد استفاده باشد که در سطح دنیا جنگ اصلی بر سر همین انرژی هاست.

راه های ذخیره سازی در تکنولوژی هوش مصنوعی

در این مورد با توجه به آخرین گزارشات و داده های بیرون آمده باید اشاره کنیم که تقریبا آزمایشات و داده گذاری های نهایی در حال انجام است و قابلیت ذخیره برداری و حفظ وقایع که از اصلی ترین نوع پیشرفت در صنعت دوربین مدار بسته است به زودی به مراحل آخر خود خواهد رسید.

 در کل و در سخن آخر باید بگوییم هوش مصنوعی و بلاکچین در کنار سایر جهات علمی قطعا تاثیرات غیر قابل چشمپوشی بر روی دوربین های مدار بسته خواهند گذاشت که تقریبا تمامی آنها میتواند در بهبود رفاه عمومی و پیشرفت اقتصادی یک شهر و کشور نهایت اثرگذاری را داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا