شرایط استخدام در مدارس ایرانی ترکیه

شرایط استخدام در مدارس ایرانی ترکیه

ترکیه فرصت های شغلی مناسبی با توجه به برنامه ریزی های خود برای جذب متخصصان و افراد کارآمد از سراسر دنیا را ایجاد کرده است مانند استخدام در مدارس ایرانی ترکیه.

در رابطه با این موضوع باید به قوانین مرتبط با استخدام در مدارس ایرانی ترکیه را برای معلمان ضروری بدانیم. با توجه به تحقیقات قانونی  هم معلم خارجی و هم متقاضی برای تدریس دو ملزم به رعایت مقررات و ضولبط تعیین شده از سوی وزارت کار و وزارت آموزش ملی ترکیه هستند. با خانه آنلاین همراه باشید تا شرایط استخدام در مدارس ایرانی ترکیه را باهم بررسی کنیم.

قوانین استخدام معلمان خارجی در ترکیه

قوانین استخدام معلمان خارجی در ترکیه

معلمان خارجی در ترکیه با توجه به شرایط و قوانین معین شده توسط وزارت آموزش برای کار تدریس در مدارس مختلف استخدام می شوند، معلمان خارجی که مدارک دانشگاهی و یا مدارک مورد قبول زبان انگلیسی و مهر تایید گرفته از وزارت مربوطه را دارند، تحت شرایط و قوانین از پیش مشخص شده برای تدریس در مدارس، مراکز آموزشی و کالج های مختلف تحصیلی در ترکیه استخدام میشوند.

اما بدین منظور ابتدا باید مجوز حرفه ای خود را از سازمان مربوطه کار دریافت کنند.

چگونگی کارکرد افراد خاجی در شغل های بین المللی در ترکیه پیرو قوانین میباشد. اولین قانون، داشتن مجوز کار برای این قشر از جامعه ترکیه طبق ماده شماره ۴۸۱۷ است.

که در تاریخ فوریه ۲۰۰۳ به تصویب نهایی در مجلس رسیده است. طبق این قانون خارجیانی که خواهان کار در نهادهای آموزشی در ترکیه در هستند باید مجوز کار و ویزای کاری مربوط به شغل خود را دریافت کنند تا فیش حقوق و دستمزد برایشان صادر گردد.

با توجه به اهمیت اخذ پاسپورت ترکیه که جزو قدرتمندترین پاسپورت های دنیا محسوب میشود و برای اقامت کشورهای مطرح دیگر از جمله آمریکا، طرفداران مهاجرت به ترکیه با هدف دریافت پاسپورت آن بیش از بیش از پیش افزایش داشته است.

از همین رو بسیاری از معلمان خارجی که به زبان تسلط داشته و دارای گواهینامه معتبر هستند مهاجرت به ترکیه را  در اولویت قرار میدهند.

اهمیت مجوز اقامت و کار در ترکیه

آیا میتوانید حدس بزنید استخدام در مدارس ایرانی ترکیه تحت چه شرایطی انجام میشود؟

آن دسته از معلمان خارجی ای که در حال حاضر و از راه های قانونی در ترکیه مجوز اقامت برای مدت محدود ۶ ماهه دارند، مکلف هستند که به سازمان وزارت کار و تامین اجتماعی موجود در ترکیه مراجعه نموده و برای تایید اقامت فعلی و یا تمدید اقامت خود مراحل لازم را طی نمایند.

آن دسته از آموزگارانی که تا حالا موفق به دریافت مجوز اقامت نشده اند اما قصد تدریس در مراکز آموزشی و مدارس و کالج های ترکیه را دارند، باید اولین درخواست خود جهت اقامت را به کنسولگری ترکیه در کشور مبدا یعنی کشور خودتان بدهید تا مراحل دریافت مجوز کار و ویزای کاری شما از همین الان سپری شود.

به عبارت ساده تر فرض کنید در کشور ایران هستید و تمایل به تدریس در مدارس، دبیرستان یا بهترین مراکز آموزشی ترکیه را دارید طبیعیست که باید قبل از رفتن به ترکیه مجوز کار و مجوز اقامت قانونی بگیرید تا هیچ دغدغه فکری در آنجا برایتان پیش نیاید.

آن دسته از مدرسان بین المللی که به زبان انگلیسی تسلط کافی را دارند، شرایط بسیار خوبی برای استخدام و کار نسبت به سایر معلمان را خواهند داشت.

باید توجه داشته باشید که ارائه درخواست اولیه برای دریافت مجوز کار در ترکیه به صورت انلاین هم میتوان اقدام نمود، ولی از این طریق طریق بعضا امکان ارسال برخی از مدارک در سایت مورد نظر امکان پذیر نمیباشد.

به همین دلیل باید حضورا به اداره کار مراجعه نموده و مراحل درخواستتان را پیگیر شوید. نهاد آموزشی و یا آن مرکزی که قصد ایجاد چنین شغلی را دارد باد شرایط و ضوابط خاصی را رعایت نماید که از جمله ی آنها را در پاراگراف های بعدی اشاره کرده ایم.

فرم درخواست مجوز کار

در مرحله ی نخست باید فرم درخواست مجوز برای استخدام نیروی خارجی جدید داده شود. زیرا که فرد تدریس کنننده به عنوان یک نفر خارجی برای این نهاد آموزشی محسوب شده و کارفرما باید برای استخدام این نیروی خارجی مجوز و گواهی های مرتبط را اخذ نماید.

سپس برای دریافت مجوز مرکز آموزشی خود اگر نهاد آموزشی شما دولتی باشد باید از وزارت آموزش ملی ترکیه، مراحل دریافت مجوز تاسیس این مرکز آموزشی را دریافت نمایید.

یا اگر هم موسسه و مرکز آموزشی شما از نوع خصوصی باشد از همین وزارت و سازمان مربوطه باید مجوز و پروانه شغلی جدید دریافت نمایید.

طبق قوانین تصویب شده در ترکیه فرد کارفرما یعنی همان مدیر موسسه و مرکز آموزشی، علاوه بر استخدام یک نیروی خارجی، باید حداقل ۵ نفر از شهروندان اصیل ترکیه را به استخدام خود درآورد.

همچنین حداقل سرمایه برای دریافت مجوز حرفه ای کار و شروع به کار برای چنین مراکزی مبلغی در حدود ۱۰۰ هزار لیر ترکیه باید اختصاص داده شود.

دستمزد مقرر شده برای پرسنل مطابق با قوانین و شراسط دستمزد نیروهای خارجی بوده که معمولا این مبلغ سه برابر حداقل حقوق تصویب شده در ترکیه میباشد.

مدارک لازم

در پاراگراف های بالا اشاره داشتیم که نهاد آموزشی یا مدیر شما در مرکز، جهت استخدام شما به عنوان یک نیروی خارجی باید مدارکی را جهت دریافت مجوز و طی مراحل قانونی به اداره کار در ترکیه ارائه دهد.

اما در این بین شما هم به عنوان یک معلم خارجی و فرد غیر ترکیه ای که قصد کار و تدریس در این کشور را دارید باید یک تعداد مدارک و گواهی های لازمه را ارائه داده باشید.

برخی از مدارکی که شما به عنوان معلم خارجی و خواهان تدریس در ترکیه برای گرفتن مجوز کار باید به وزارت آموزش و سازمان های ملی ترکیه ارائه دهید، عبارتند از:

  • اصل قرارداد استخدام شما بع عنوان معلم با مدیر نهاد آموزشی
  • کپی از پاسپورت معتبر
  •  دانشنامه ترجمه شده اصلی به همراه گواهی آموزشی یا همان مدرک تحصیلی فعلی تان باید همراهتان باشد.
  • شما با مجوزی که از وزارت آموزش ملی ترکیه خواهید گرفت به عنوان یک معلم خارجی در این کشور تایید میشوید.

استخدام مدرسان در ترکیه

استخدام مدرسان در ترکیه

استخدام مدرسان در مدارس و کالج های ترکیه و معلمان خارجی دارای صلاحیت تدریس روز به روز در این کشور در حال افزایش میباشد.

این افزایش استخدام میتوان گفت که همزمان با افزاییش جوانب فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، تولیدی و تجاری کشور ترکیه و در یک تراز در حال رشد میباشد. که این امر فرصت خوبی را برای تبادلات بیشتر فرهنگی، اجتماعی و جمعیتی بین این کشور و کشورهای تراز اول دنیا ایجاد کرده است.

با توجه به همین موضوع و بروز تغییرات اساسی در این کشور، نیاز به معلمان و مدرسان خارجی جهت تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی و مراکز گوناگون آموزشی در ترکیه بیش از پیش به چشم میخورد و در واقع برای متقاضیان این نوع شغل فرصت جادویی ای را پیش آورده است.

این نکته را هم باید بگوییم که با توجه به آمار انواع مهاجرت و سرمایه گذاری های شکل گرفته در ترکیه و لزوم یادگیری زبان در این کشور جهت سهولت در رفت و آمد و زندگی نیاز به دبیران مسلط به زبان انگلیسی هم در مقطع فعلی بسیار حائز اهمیت بوده و فرصت شغلی مناسبی برای افراد اشنا به زبان را فراهم آورده است.

تجربه کاری

داشتن تجربه کاری در ترکیه هم مثل کشور خودمان دارای اهمیت است البته برای آن دسته از معلمان و مدرسان خارجی ای که قرار است به صورت قراردادی با موسسات و مراکز آموزشی یا کالج های ترکیه کار کنند، داشتن سابقه ی کاری برای آنها یک امتیاز به شمار میرود.

به طوری که اگر حداقل ۲ تا ۵ سال سابقه تدریس در تخصص خود را داشته باشند، به عنوان یک امتیاز مثبت در گزینش و انتخاب آنها عمل خواهد کرد.

استخدام این نوع از معلمان با توجه به قوانین و ضوابط کار و مطابق با استانداردهای آموزشی تعیین شده در این کشور صورت میگیرد. همچنین فرد استخدام شده جهت ادامه ی همکاری باید محل خدمتی را که برای وی تعیین کرده اند را قبول نماید.

برای اینکه ببیند آیا با منطقه آب و هوایی آن منطقه از نظر توانایی جسمی و فیزیکی سازگاری دارد یا نه باید تحت آزمایشاتی گواهی سلامت پزشکی خود را بگیرد.

4 دیدگاه دربارهٔ «شرایط استخدام در مدارس ایرانی ترکیه»

  1. سلام، وقت بخیر ببخشید من رشته تحصیلیم تربیت معلم دوره ابتداییه و مربی گری هم مدرکشو دارم زبان انگلیسیم هم خوبه و برای آیلتس میخونم و تو پیش دبستانی درس دادم فقط اینکه آیا تو ترکیه کار هست برای من؟؟ و اینکه من خودم قصد دارم خونه بخرم اونجا و ازاون بابت اقامت بگیرم فقط نگرانم که کار برا رشتم اونجا باشه یا نه و بچه ها خیلی باهام زود ارتباط برقرار میکنن و ببخشید زبان مادریمم ترکی هست و ترکی رو مسلطم

  2. پریسا،داودی فرد

    سلام وقتتون بخیر ، من در استانبول زندگی میکنم ودارای مدرک کارشناسی ارشد دررشته جغرافیا و زمین شناسی با ۲۸ سال سابقه تدریس در دبیرستان‌های ایران بودم ، آیا امکان بکارگیری اینجانب در مدارس ایرانی در استانبول هست،
    با تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا