طراحی ویلا ایرانی

طراحی ویلا ایرانی

بدون شک ساخت و سازِ ویلاهای مختلف و طراحی آن‌ها کار مورد علاقه بسیاری از افراد است. از طرفی کثیری از شما هم دوست دارید که در مناطق مختلف کشور خودمان ایران ویلا داشته باشید و بتوانید مدت زمانی از تعطیلات را در آنجا سپری کنید یا اصلاً به طور کامل به آنجا نقل مکان کنید که در مورد طراحی ویلا ایرانی یک سری نکات و اطلاعات لازم دارید. به همین خاطر در این مقاله به طور کامل نکات مهم را به شما معرفی کرده و در مورد انواع ویلاهای ایرانی توضیحاتی برایتان ارائه خواهیم داد تا اگر قصد انجام این کار را دارید، بتوانید با اطلاعات بیشتری به سراغ آن بروید. با ما همراه باشید.

انواع طراحی ویلاهای ایرانی

طراحی ویلا ایرانی شاملِ یک مورد نمی‌شود و شما می‌توانید انواع طراحی‌ها را مدنظر داشته باشید. به جرأت می‌توان گفت که معماری ایرانی یکی از پیچیده‌ترین معماری‌ها است و شما باید انواع مختلف را بشناسید تا بتوانید در زمینه ساخت و طراحی ویلا به موفقیت‌های زیادی برسید. در این قسمت انواع ویلاهایی که طراحی آنها پرطرفدار است را به شما معرفی خواهیم کرد:

ویلای فلت

این ویلاها معمولاً یک طبقه‌ای ساخته می‌شوند و همانطور که از نام‎شان مشخص است، روی یک سطح صاف قرار می‌گیرند. طراحی مدرن و آپدیت شده‌ای دارند و به خاطر همین طرفداران آنها بسیار زیاد است. مزیتی که در مورد این سبک از ویلاها وجود دارد، این است که نسبت به مدل دوبلکس هزینه کمتری خواهند داشت.

شما هم اگر می‌خواهید یک ویلای جذاب، مدرن و قیمت مناسب داشته باشید و به دنبال ویوی خاصی از ویلا نیستید، ویلای فلت به صرفه‌ترین طراحی خواهد بود. مراحل ساخت این ویلاها هم نسبت به دیگر انواع ویلاهای ایرانی ساده است. از طرفی هم لازم است بدانید که ویلای فلت با سطح صاف معمولاً در وسط شهر بیشتر استفاده می‌شود.

ویلای دوبلکس

اگر به دنبال طراحی ویلای ایرانی جذاب هستید، دوبلکس به عنوان یک سازه دو طبقه یکی از جذاب‌ترین‌ها است؛ یعنی شما خانه دوطبقه دارید، بدون اینکه از یکدیگر مجزا باشند. ارتفاع طبقات معمولاً در ویلای ایرانی دوبلکس ارتفاع استاندارد در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید یک طبقه را مخصوص اتاق خواب و محیطی باز برای ابزارهای سرگرمی مثل میز بیلیارد در نظر بگیرید و طبقه اول دیگر را برای پذیرایی و آشپزخانه طراحی ‌کنید. مزیت این سبک از ویلاها این است که برای زندگی محیط بزرگی دارد و در طبقه بالا هم چشم‌انداز بسیار جذابی خواهید داشت. و مهم تر از همه اینکه برای طراحی دکوراسیون داخلی هم تنوع زیاد خواهد بود.

ویلای سوبلکس

برای طراحی ویلای ایرانی می‌توانید به سراغ ویلای سوبلکس یا  تریبلکس بروید که در سه سطح طراحی می‌شود اما از همین اول باید بگوییم که هزینه ساخت این ویلاها بالاست و شاید خیلی‌ها از پس آن برنیامده و از لحاظ مالی قدرت خرید نداشته باشند.  این ویلاها را در مناطق مرتفع می‌سازند و به همین خاطر هم چشم انداز بسیار عالی دارند. از طرفی شما می‌توانید از حداکثر امکانات رفاهی در طبقات این سازه استفاده کنید که یک محیط گسترده و بزرگ را ارائه می‌دهد.

ویلای روستیک

این ویلاها در دسته‌بندیِ خانه‌های روستایی قرار می‌گیرند که طبیعت اطراف آنها جذابیت‌شان را چندین برابر می‌کند. طراحی ویلای ایرانی به سبک روستیک به شکلی انجام می‌شود که فضای داخل و خارج با یکدیگر همبستگی کاملاً طبیعی داشته و از چوب و سنگ‌های دست نخورده برای طراحی داخلی آنها استفاده می‌کنند و یک طبیعت کاملاً قابل لمس دارند‌.

ویلای سنتی

یکی دیگر از انواع طراحی ویلا ایرانی که خیلی هم پرطرفدار است، ویلای سنتی است. با قرار گرفتن در این ویلاها وارد دنیای قدیمی کشورمان ایران می‎شوید. در واقع این ویلاها از معماری اصیل ایرانی برگرفته شده‌اند و محبوبیت بسیار خاصی دارند و به قسمت ورودی و حیاط آنها خیلی توجه می‌شود. از طرفی داخل این سبک از ویلاها از متریال‌هایی استفاده می‌کنند که سبک و سیاق سنتی دارند؛ مثلاً برای طراحی این ویلاها بیشتر از آجر کمک می‌گیرند‌ و معمولاً یک فرم منطقی و اصولی همراه با تقارن بالا برای آنها استفاده می‌شود.

ویلای چوبی

ویلای چوبی هم یک نوع دیگر از طراحی ویلای ایرانی به حساب می‌آید که در آن به پوشش و عایق توجه زیادی می‌کنند. دیوارها و سقف‌ها ضد آب می‌شوند و در کنار آنها از عایق ضد رطوبت و ضد نم هم استفاده می‌کنند که بارندگی به آنها صدمه نزند. رنگهای خاصی را برای ساختِ ویلای چوبی در نظر می‌گیرند.
در واقع می‌توان گفت که ویلایی چوبی ترکیبی از سبک مدرن و کلاسیک است که چوب شبیه به یک نماد کلاسیک در طراحی این ویلاها استفاده می‌شود.

نحوه تعیین هزینه طراحی ویلای ایرانی

قیمت طراحی ویلا ایرانی

زمانی که می‌خواهید اقدام به طراحی ویلای ایرانی کنید، هزینه‌های زیادی پیش رو خواهید داشت. اینکه هزینه را چگونه تخمین بزنید، بسیار اهمیت دارد تا در نهایت دچار ضرر و زیان نشوید. در واقع باید به صورت حدودی هزینه‌ها را بدانید و بتوانید برای آن برنامه‌ریزی کنید. هزینه طراحی ویلاهای ایرانی به عوامل زیر بستگی دارد:

  • میزان روشنایی
  • متراژ
  • بنا
  • محل
  • تاسیسات استفاده شده
  • امکانات مورد نیاز مثلاً استخر
  • هزینه مصالح مثل بتن، میلگرد و غیره

طراحی ویلای ایرانی یکی از کارهای پرطرفداری است که این روزها بیشتر از قبل مورد توجه قرار می‌گیرد اما شما زمانی می‌توانید از دیگران پیشی بگیرید و در این زمینه به موفقیت برسید که اطلاعات کافی را داشته باشید و انواع ویلاهای ایرانی را بشناسید که در این مقاله به طور کامل در این مورد برایتان توضیح دادیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا