مکانهای دیدنی قونیه

جاهای دیدنی قونیه

شاید با دیدن عکس بالا فکر کنید که اینجا ژاپن است، اما این لوکیشن بسیار زیبا قونیه است. قونیه در تلاش است تا مکان های دیدنی شهر را متنوع کند، تا از این طریق بتواند توریست های بیشتری جذب کند. مکان های زیبایی مانند باغ ژاپنی کیوتو و باغ پروانه های گرمسیری و همچنین چیزهای عجیب غریبی که شاید شما از آن مطلع نباشید وجود دارد، مانند فواره ای که رنگ آبی از آن جاری میشود!

در این بخش می خواهیم مکانهای دیدنی قونیه، غذاهای معروف شهر قونیه را بطور کامل بررسی کنیم، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شهر قونیه یکی از شهرهای پرجمعیت کشور ترکیه بحساب می آید، و از استانبول حدود 13 ساعت با اتوبوس فاصله دارد، اما با وجود قطار سریع السیر این مسیر به 4 ساعت کاهش پیدا کرده است. شما به راحتی از ایستگاه پندیک سوار قطار شوید و پس از 4 ساعت در قونیه خواهید بود.

به طور کلی می توان گفت که، اگر به مناطق تاریخی و مذهبی علاقه مند هستید، اگر عاشق مولانا هستید، اگر به شمس تبریزی ارادت دارید، قونیه می تواند یک انتخاب درست برای مسافرت باشد.

مکان های دیدنی در قونیه

مکان های دیدنی قونیه

 • آرامگاه مولانا
  حجره مولانا در قونیه

پدر مولانا، بهاءالدین ولد ملقب به «سلطان علما» در افغانستان بسیار مورد احترام مردم آن سرزمین بود. هنگامی که از سر اجبار تصمیم به مهاجرت و ترک وطن کرد، انتخاب او قونیه بود، او به همراه خانواده به قونیه مهاجرت کرد، در آن زمان بهاء الدین ولد، پدر مولانا نزد مردم افغانستان و دیگر کشورها شناخته شده بود و احترام خاصی برای وی قائل می شدند، به همین دلیل مورد استقبال سلطان سلجوقی قرار گرفت. سلطان سلجوقی حتی باغ گل رز قصر خود را به آنها هدیه داد. کمی بعدتر حجره مولانا نیز در این باغ گل رز تأسیس شد. اماکن دیدنی دیگری هم، مانند موزه و مقبره مولانا، مسجد و مقبره شمسی تبریزی وجود دارد.

در این موزه نحوه زندگی اعضای فرقه مولوی، حجره های دراویش، عبادتگاه ها و محل آموزش و تعلیم آنان را خواهید دید. در این حجره، شما مجسمه هایی که حال و هوای آن دوران را به خوبی به تصویر کشیده اند را مشاهده خواهید کرد. مقبره خود حضرت مولانا نیز در  گنبد سبز به اسم  Kubbe-i Harda  قرار دارد.

در این موزه همچنین، قدیمی ترین نسخه از مثنوی که بزرگترین اثر وی در تاریخ 1278 است، اثاثیه و وسایل حجره مولانا، کمانچه هشت سیم که شکل قدیمی کمانچه های امروزی به شمار می رود، سنگ های صبر و کره زمین، که در زمان به دار آویخته شدن گالیله برای آموزش درس های نجوم مورد استفاده قرار میگرفت. تمامی این وسایل و اشیاء را می توانید در این موزه مشاهده نمایید. در قسمت دیگر این حجره، آرامگاه شمس، مرشد مولانا و دیگر مقبره های سلجوقیان نیز واقع شده است.

ساعت باز شدن موزه: تابستان و زمستان ساعت 09:00 صبح می باشد. ساعت تعطیلی موزه در تابستان ساعت 19:00 و در زمستان ساعت 17:00 می باشد. همچنین روزهای دوشنبه، شروع کار موزه ساعت 10:00 صبح می باشد. این مکان ورودی ندارد.

 • اتلی اکمک قونیه، غذای مخصوص شهر قونیه
  اتلی اکمک قونیه

یکی از معروف ترین غذاهای این شهر اتلی اکمک یا همان نان گوشت می باشد، این غذا مانند پیتزا می باشد اما خبری از سس و سوسیس و کالباس نیست، بلکه با گوشت تهیه می شود. قونیه خوراکی های محلی دیگری مانند کباب فری، نان کره، تیریت، شیرینی مولانا، آش بامیه خشک شده نیز دارد. طی یک مقاله دیگر، غذاهای مخصوص قونیه را معرفی خواهیم کرد.

 • بازار زنانه قوینه
  بازار زنان قونیه

بازار زنانه، نیز یکی از مکان های دیدنی قونیه می باشد، بازاری که یک قرن قدمت دارد. این بازار در گذشته محلی بود است که زنان روستاها و شهر های اطراف، محصولاتی را که در باغ های خود می پروراندند، می فروختند، اما اکنون مانند یک بازار معمولی می باشد که آقایان و خانم ها همه دکه ها و مغازه های خود را دارند و سوغاتی ها و خوراکی های شهر قونیه را می فروشند. یک منطقه بسیار بزرگ است که در آن می توانید محصولات محلی مانند پنیر کپک زده قونیه، پنیر تولوم، بامیه خشک، ترهانه و همچنین میوه ها و سبزیجات تازه را پیدا کنید.

اگر به عکاسی علاقه دارید و به دنبال لوکیشن زیبا برای عکاسی در قونیه هستید ما این بازار زیبا را به شما پیشنهاد می دهیم.

فراموش نکنید که نان روغنی خوشمزه، پیده جی حسن شنداغلی Pideci Hasan Şendağlı را حتما امتحان کنید، یک اجاق سنگی کوچک نوستالژیک درست در ورودی بازار زنان، پیده تازه و داغ، همان زمان که از تنور درمی آید را میل نمایید.

 • برنامه سما فرهنگسرای مولانا
  برنامه سنا مولانا در قونیه

شما می توانید در مراسم سما که توسط شهرداری قونیه برگزار می شود، هر شنبه در فرهنگسرای مولانا به صورت رایگان شرکت کنید و به تماشای اجراهای سما بپردازید. کل مراسم حدود 1 ساعت طول می کشد. پیشنهاد ما این است که این مراسم زیبا و دیدنی را از دست ندهید.

 • بازار تاریخی بدستان قونیه
  بازار تاریخی بدستان قونیه

بازار تاریخی که در سال 1538 در زمان سلطان سلیمان، توسط مولانا قادر چلبی، در قونیه ساخته شد، در سال 2013 بازسازی و ترمیم شد. هنوز هم 40 کوچه و 2687 مغازه در بازار فعال هستند. این مغازه ها عمدتا پوشاک، عتیقه جات، منسوجات خانگی و سوغاتی ها را می فروشند. حتی اگر قصد خرید چیزی را ندارید، بهتر است که این بازار تاریخی را از نزدیک مشاهده نمایید.

آثار باستانی سلجوقی و عثمانی شهر قونیه

 • مسجد عزیزیه
  مسجد عزیزیه

مسجد عزیزیه یکی از زیباترین بنا  از آخرین معماری عثمانی در قونیه است. این مسجد که بسیار زیبا و باشکوه است، همانند معماری باروک می باشد و الهام گرفته از این سبک است. این مسجد در سال 1867 به نام پرتنیهال، مادر سلطان عبدالعزیز ساخته شد. قسمت پایینی مسجد شامل رواقی سه گنبدی است که بر روی ستونی مرمرین قرار گرفته و با دو مناره با فواره ای روی پایه ها، جلب توجه می کند. اگر قرار بر این باشد که فقط از یک مسجد در قونیه دیدن نمایید، ما پیشنهاد می دهیم که از مسجد عزیزیع بازدید نمایید. این مسجد یکی از مکانهای دیدنی قونیه می باشد که توریست های زیادی برای دیدن این مسجد به این شهر زیبا سفر می کنند.

 • مدرسه مناره اینجه

مدرسه ای که بین سال های 1260-1264 در قونیه توسط وزیر اعظم سلجوقی آتا ساخته شد. این مدرسه به خاطر مناره ی کاشی کاری خود و دروازه سنگی منبت کاری اش معروف و مشهور شده است. مناره این مدرسه در سال 1901 بر اثر اصابت صاعقه تا اولین بالکن آن ویران شد، در سال 1936 تعمیرو بازسازی شد و در سال 1956 مدرسه به موزه آثار سنگ و چوب تبدیل شد.

کتیبه‌ها، نقشهای برجسته‌، درها و تابوت‌هایی که با کنده کاری بر روی چوب ساخته شده‌اند در موزه به نمایش گذاشته شده است. به ویژه، از زیباترین آثار این موزه را می توان به عقاب دو سر و فرشته بالدار که از نمادهای سلجوقیان است اشاره کرد. ساعات کار تابستان و زمستان موزه 09:00 صبح است. در تابستان ساعت 19:00 و در زمستان ساعت 17:00 بسته می شود.

 • مدرسه کاراتای

مدرسه کاراتای سلطان دوم. مدرسه ای که توسط امیر جلال الدین کاراتای در سال 1251 در زمان حکومت عزیزالدین کی­کاووس ساخته شد. معمار این بنا مشخص نیست، اما این مدرسه در هنر کاشی کاری دوره سلجوقی آناتولی مهم تلقی می شود.

از سال 1955، این ساختمان به عنوان موزه کاشی کاری مورد استفاده قرار گرفت. در داخل، کاشی‌های دیوار، ظروفی از جنس کاشی و شیشه، ورق‌های کاشی و سرامیک، چراغ‌های نفتی و آثار گچی از دوره‌های سلجوقی و عثمانی که در قونیه و اطراف آن یافت شده‌اند به نمایش گذاشته شده است.

 • تپه علاءالدین و مسجد علاءالدین

اگرچه تپه علاءالدین از نظر خیلی ها فقط یک تپه ای که زیاد جذابیتی ندارد بنظر برسد، اما این یک تپه معمولی نیست و می توان گفت که، این تنها ارتفاع در دشت هموار قونیه است. همچنین گفته می شود که تقاطع زیر تپه بزرگترین تقاطع نورانی جهان است. معمار آن نیز آلمانی بوده است. این تپه که محل سکونت فریگی ها، رومی ها، بیزانسی ها، سلجوقیان و عثمانی ها بوده است، اکنون به بام این شهر و پارک شهری تبدیل شده است.

مسجد علاءالدین که یکی از بزرگترین و مهم ترین مساجد دولت سلجوقی آناتولی به حساب می آید، مسجدی است که بر روی تپه علاالدین ساخته شده است. این مسجد که ساخت آن در زمان سلطان رکن‌الدین مسعود اول سلجوقی آغاز شده، در زمان علاءالدین کی‌قباد اول به پایان رسیده است. همانطور که در کتابهای تاریخی نیز آمده است، مسعود دوم، قلیچ ارسلان، قیاس الدین کی خسرو، علاءالدین کی قباد و شخصیت های مهم تاریخی دیگر نیز در این مسجد به خاک سپرده شده اند.

 • باغ پروانه های گرمسیری
  باغ پروانه های گرمسیری قونیه

باغ پروانه‌های گرمسیری که در زمینی به مساحت 385 هزار متر مربع ساخته شده است، توریست ها را از قونیه به فیلیپین می‌برد. این باغ ارزش دیدن دارد. آب و هوا و جانوران مناطق گرمسیری که پروانه ها از آنجا می آیند ایجاد شده است.

به محض اینکه از در وارد می شوید، پروانه ها شروع به پرواز در اطراف شما می کنند. در این باغ بزرگ 4 بخش اصلی وجود دارد: منطقه تولید، منطقه سرپوشید برای پرواز پروانه ها، منطقه پرواز باز و موزه پروانه ها، که در این بخش ها شما شاهد تولد تا مرگ پروانه ها خواهید بود. این مرکز همه روزه به جز دوشنبه ها باز است. با این حال، امکان اینکه صف های طولانی، وسط روز در بخش ورودی تشکیل شود وجود دارد. توصیه ما به کسانی که می خواهند از این باغ پروانه دیدن کنند این است که ساعات اولیه صبح بروند.

 • تاکستان مرام قونیه

مرام ناحیه مرکزی قونیه است که به خاطر تاکستان ها و باغ هایش معروف است. به طوری که اولیا چلبی در سفرنامه خود به «باغ مرام» که به مرام اشاره می‌کند، برای مکان‌های سبز دیگری که بازدید کرده و دیده است، استفاده کرده است. از آنجایی که قونیه در گذشته سرسبزترین مکان با آب های جاری و پر از تاکستان ها، باغ ها بوده است، امروز می خواهند این میراث زنده بماند. به همین دلیل اخیراً فعالیت های شهری زیادی در مرم انجام شده است. پارک های بزرگ، امکانات اجتماعی و فضاهای سبز توسط شهرداری مرام ایجاد شده است. اگر وقت کافی برای دیدن شهر مرام دارید و فرزند خردسال و نوجوان دارید، می توانید از پارک 80 هزار دوریعالم دیدن کنید، و اگر بچه ندارید، می توانید در باغ های چای اطراف پل تاریخی مرام در خیابان کمی بنشینید و چای ترک میل کنید.

 • پارک دوریعالم Devrialem

این پارک 80 هزار Devolution Alem در شهر مرام قونیه است که شامل فانوس دریایی، دایناسورها، دیوارهای شهر و خیابان های قدیمی است. فکر نکنید که پارک مکان کوچکی است، در یک منطقه بسیار بزرگ این پارک ساخته شده است. پارک تی رکس که دارای 50 مدل دایناسور متحرک و صدادار است از 3 بخش اصلی تشکیل شده است: پارک پشمک با موضوع دنیای افسانه و پارک جهان ترک متشکل از 120 مینیاتور که میراث تاریخی و فرهنگی ترکیه را نشان میدهد. ورود به تمامی پارک های موضوعی رایگان است. ساعت بازدید: 09:00 الی 17:30 می باشد.

 • باغ ژاپنی کیوتو قونیه
  باغ ژاپنی کیوتو قونیه

پارک های تمی یا همان پارک موضوعی زیادی در قونیه وجود دارد، اما باغ ژاپنی کیوتو با محوطه سازی زیبا، معماری و عناصر زیبایی که در آن بکار برده شده است از سایر پارک ها بسیار متفاوت تر و دیدنی تر است. وقتی شکوفه درخت های سوکارا در ماه آوریل باز می شوند جذابیت این باغ دوچندان می شود و لوکیشن بسیار زیبا و رویایی برای عکاسی خواهد بود.

این بزرگترین باغ ژاپنی در ترکیه بود. در خانه ژاپنی کافه ژاپنی وجود دارد که می توانید چای مخصوص سفارش دهید و میل نمایید. همچنین هر روز یک صبحانه مخصوص در این کافه ارائه می شود.

این باغ زیبا همه روزه از ساعت 08:00 تا 23:00 باز می باشد.

 • مرکز علمی قونیه

مرکز علمی که توسط TÜBİTAK برای آشنایی کودکان و جوانان با علم در قونیه تأسیس شده است، یکی از انتخاب های خانواده هایی است که دارای فرزند هستند. در این مرکز می توانید به ریتم قلب خود گوش دهید، زلزله ای به بزرگی 9 ریشتر را تجربه کنید، از باد، انرژی تولید کنید، درست مانند یک دانشمند در آزمایشگاه آزمایش کنید، یک مدار الکتریکی بسازید، همچنین می توانید از تلسکوپ به آسمان نگاه کنید و تجربه های جدیدی کسب نمایید. این مرکز هفت روز هفته به جز دوشنبه باز اسو و ساعت بازدید از آن  09:00 تا 17:00 و در آخر هفته ها از ساعت 10:00 تا 18:00 می باشد.

 • پارک اجداد قونیه
  پارک اجداد قونیه

شهرداری قونیه در پارک اجداد، میراث معماری عثمانی و سلجوقی را در اطراف این پارک احیا کرده است، در این پارک یک خیابان همانند خیابان های زمان عثمانی وجود دارد، در طرف دیگر این پارک یک حوض مصنوعی با فانوس دریایی ، و بنای قلعه مانند در سمت دیگر باعث شده که این پارک دیدنی شود و توریست های زیادی را به خود جذب کند.

 • باغ لاله قونیه
  باغ لاله قونیه

احتمالا شما نیز هلند را با مزارع لاله های آن را می شناسید، اگر میخواهید گل های لایه به زیبایی گل های لاله ی هلند را ببینید بهتر است سری به کشور همسایه، یعنی ترکیه بزنید، شهر قونیه ترکیه و همسایه اش کارامان نیز باغ های رنگارنگ لاله دارد. لاله ها در ماه آوریل شکفته می شوند و هر ساله در این ماه، توریسته های زیادی از سراسر کشور ترکیه و سایر نقاط جهان برای دیدن اینهمه زیبایی و ثبت عکس های زیبا و فوق العاده به این شهر سفر می کنند.

همچنین دو تولید کننده عمده لاله وجود دارد: مزارع لاله آسیایی در اسمیل قونیه، و مزارع لاله اطلس در کیزیلکویو، در مرز شهر کارامان و قونیه.

 • خیابان های تاریخی سیله قونیه
  خیابان های تاریخی سیله قونیه

منطقه باستانی Sille در منطقه Selçuklu قونیه تنها 15 دقیقه با ماشین از مرکز شهر قونیه فاصله دارد. از دوره های اول مسیحیت، مانند کاپادوکیا، یونانی ها در این روستا زندگی می کردند که در آن خانه ها به شکل معابدی که شبیه غار بوده است. امروزه این روستا با کافه‌هایش در بناهای سنگی، محل بسیار محبوب صبحانه آخر هفته مردم قونیه و توریست ها شده است.

اگر به این منطقه زیبا رفتید، کمی وقت بگذارید و به کلیسای Aya Eleni که توسط هلنا، مادر امپراتور بیزانس کنستانتین، در تاریخ 327 پس از میلاد ساخته شده است، سر بزنید. هلنا هنگامی که در مسیر استانبول به اورشلیم برای سفر زیارتی در قونیه توقف کرد، معابدی را دید که توسط اولین ایمان آورندگان ساخته شده بودند، تصمیم گرفت در اینجا کلیسا بسازد.

تنبل نباشید، از غارهای نزدیک این مکان نیز دیدن نمایید. این کلیساها و صومعه‌های غاری، خلوتگاه کشیش‌هایی بودند که قبلاً در اینجا زندگی می‌کردند.

 • بِی­شهر قونیه

بِی­شهر قونیه در کنار دریاچه بِی­شهر است که به آن دریا می گویند. در این مکان، شما می توانید در ساحل دریاچه دوچرخه سواری و پیاده روی کنید یا حتی در دریاچه بِی­شهر، دومین دریاچه بزرگ ترکیه در فصل تابستان، شنا کنید.

یک مسجد بسیار زیبا نیز در بِی­شهر وجود دارد که نمی شود از آن نامی نبرد: مسجد اشرف اغلو Eşrefoğlu این مسجد بزرگترین و اصلی ترین مساجد چوبی ستون دار در آناتولی است. این مسجد منحصر به فردترین نمونه مساجد چوبی کشور ترکیه در میان شهرهای قدیمی ترکستان مانند سمرقند و بخارا و آسیای میانه است. مسجدی که بین سالهای 1296-1299 ساخته شده است، این مسجد با ستون های چوبی، سقف کاملاً تزئین شده با چوب و قلم کاری و منبر چوبی آن که با تکنیک کندکاری ساخته شده است، واقعاً شیک است.

 • دریاچه نمک قونیه
  دریاچه نمک قونیه

این دریاچه نمک، سومین دریاچه بزرگ و کم عمق ترکیه است، که به تنهایی 40 درصد نمک مورد نیاز ترکیه را تامین می کند. اگر در شهر قونیه هستید، و وسیله نقلیه دارید، می توانید در کنار دریاچه نمک توقف کنید. یادآوری می کنیم که این مکان به ویژه هنگام غروب آفتاب برای عکاسی بسیار زیبا و دیدنی می شود.

 • آکشهیر، سرزمین ملا نصرالدین

ملانصرالدین را احتمالا با جک هایش می شناسیم، مقبره ایشان در آکشهیر قونیه واقع شده است. پارک گولمجه در مقابل مکانی که احتمال می رود مقبره ملا نصرالدین باشد وجود دارد. از جمله مکان های دیگری که در این مکان باید دید، شامل: موزه باستان شناسی و قوم شناسی آکشهیر ملا نصرالدین، یعنی عمارت Rüştü Bey است. در این موزه، هم اشیاء اقوام مختص به آکشهیر و هم اطلاعات و انیمیشن هایی درباره ملا نصرالدین وجود دارد.

 • چاله کیزورن قونیه
  چاله کیزورن قونیه

دریاچه کیزورن یا گودال کیزورن یک دریاچه گودالی شکل بین بلوک‌های آهکی در فلات اوبروک کاراتای است. این گودال با قطر 228 متر و عمق 171 متر بزرگترین گودال ترکیه است. هیچ موجود زنده ای در آن وجود ندارد، اما دریاچه معیار بسیار مهمی برای سنجش سطح آب های زیرزمینی است. از آنجایی که از آب آن برای آبیاری از آن استفاده می شود، سطح دریاچه را پایین آورده است. به همین دلیل دریاچه و اطراف آن تحت حفاظت قرار گرفته است.

در کنار دریاچه، بنای تاریخی سلطانخانی اوبروک خان وجود دارد که توسط علاالدین کی­قباد اول ساخته شده و مربوط به قرن سیزدهم است. کاروانسرایی در مسیر جاده ابریشم در حال بازسازی و محوطه سازی است.

در بالا به مکانهای دیدنی قونیه اشاره کردیم، اگر قصد سفر به این شهر زیبا و تاریخی را دارید پیشنهاد می کنیم که به این مکان ها نیز سر بزنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا