زندگی در ترکیه از زبان مهاجران

زندگی در ترکیه از زبان مهاجران

چرا برای زندگی در ترکیه این قدر تقاضا زیاد است آیا واقعا ترکیه کشور رویایی برای زندگی کردن است؟ تیم ما در سایت خانه آنلاین در این مقاله به بسیاری از سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده جواب خواهد داد و زندگی در ترکیه از زبان مهاجران میشنویم.

در این بین بسیاری از مهاجران و افراد مقیم ترکیه نیز نظرات و تجربیات خود را با سایر شهروندان در میان گذاشته اند که در راهنمایی هموطنان عزیزمان میتواند موثر واقع شود.

واقعیت های زندگی در ترکیه

واقعیت های زندگی در ترکیه

ترکیه را کشوری با آب و هوای مختلف و البته فوق العاده زیبا باید بدانیم. شاید اکثر ایرانیان به دنبال زندگی و اقامت در کشور ترکیه باشند چون ترکیه در واقع کشوری پیشرفته و غنی محسوب میشود.

از نظر علمی و گردشگری پیشرفت های زیادی در سال های اخیر هم داشته برای همین افراد با نیت های گوناگون مثل سفر، تفریح، کار، تحصیل و یا زندگی در ترکیه قصد عزیمت به آن را دارند.

قدرت اقتصادی ترکیه با توجه با جهش هایی که در سال های اخیر داشته دوباره خود را به صدر کشور های مطرح نزدیک کرده است شاید اطلاع داشتید که در سال 2005، ترکیه رتبه ی هفتم اقتصاد دنیا در دست داشت.

بعدها در سال 2006 برای بیش از دوازده درصد از مردم کشور، فرصت شغلی ایجاد کرد و بخش خصوصی بسیار قدرتمند و برنامه ریزی شده ای نیز در اختیار دارد.

ترکیه سال هاست در جهت پیشرفت حرکتش را شروع کرده و امروزه نیز این تاثیر بیش از پیش قابل مشاهده است. شاید شما هم شنیده اید که، هموطنانمان در این کشور بیش از 80000 واحد مسکونی در سال های اخیر خریداری کرده اند و همین نیز نشان میدهد ایرانیان به دنبال داشتن خانه و زندگی در ترکیه هستند.

زندگی در ترکیه برای ایرانیان

اگر از اصلی ترین دلایل تمایل ایرانیان به ترکیه بگوییم شاید دلایل زیر اصلی ترین آنها باشند.

پیشرفت زیاد

باید بسیاری از شهرهای ترکیه را جزئی از اروپا بدانیم. به طوریکه بعضا، سفر به آنجا را مانند سفر به کشور های مطرح اروپا می دانند.

برج های بلند، مراکز خرید معتبر، برندهای خاص و منحصر به فرد و مراکز خرید بزرگ زنجیره ای ترک و … شرایط زندگی و پیشرفت افراد را به نوعی تضمین کرده است.

دین و پوشش آزاد

در این کشور عیسی به دین خود و موسی به دین خود. با این وجود، همه در صلح و دوستی بدون اینکه کوچکترین طعنه ای به یکدیگر بزنند در کنار هم زندگی میکنند. برای همین پوشش مردم دلخواه و به اختیار است. شاید این برای خیلی ها زندگی را بامعنا تر کرده است.

امنیت بالا

با وجود اینکه ترکیه کشوری پهناور بزرگ و شلوغ است اما امنیت حاکم بر آن مثال زدنیست. این مساله برای بانوان ایرانی نیز میتواند اولویت داشته باشد آنها به راحتی میتوانند تا پاسی از شب را بیرون باشند و هیچ آسیبی انها را تهدید نکند.

کیفیت بالای خدمات

از حقوق شهروندی بسیار ساده میتوانیم بگوییم در بیمارستان های خصوصی و دولتی با وجود اینکه هزینه ها بسیار متفاوت است اما کیفیت و خدمات ارائه شده تفاوت چندانی با هم ندارد. تفاوت های اصلی در فضای لوکس و امکانات اضافی بیمارستان های خصوصی تعلق میگیرد.

شرایط اقتصادی مطلوب

علاوه بر دلایلی که در مطالب بالا اشاره شد باید بگوییم که فرصت شغلی و ارزش دهی به مهارت در این کشور به قدریست که حتی ایرانیان نیز به آن رغبت پیدا کرده اند و از اصلی ترین دلایل اقامت خود در این کشور میدانند.

زندگی در ترکیه بهتر است یا ایران؟

بهتر بودن یک کشور برای زندگی کردن و گذراندن عمر با ارزش یک انسان یه عوامل مختلفی وابسته است. ترکیه یک کشور نزدیک به ایران است کمی از لحاظ تاریخی و کمی هم فرهنگی.

برای همین بسیاری از افراد برای مسافرت و اقامت آن را انتخاب می کنند. دانشگاه های بسیار خوب با رنکینگ های نسبتا بالا و پرطرفدار را نیز در خود جای داده است.

به کمک موسسات و مراکز کاریابی بخصوص در ترکیه برای ایرانیان به راحتی میتوان آنجا کار پیدا کرد. قرار نیست پول پیش و مبلغ ودیعه هنگفت و زیادی برای خانه پرداخت کنید.

البته این را هم باید بدانید در ترکیه خانه ی بزرگ در حد چند صد متر وجود ندارد. خانه های بزرگ مربوط به خانه های ویلایی و نقلی است.

متراژ خانه ها در بهترین حالت به 50 متر دوبلکس و دیزاین خاص میرسد. امکانات داخل ساختمان های مسکونی از سطح و طراحی داخلی بالایی برخوردار هستند. برای زندگی در ترکیه، آب و برق و گاز را به  باید قبل از اجاره به نام خودتان بزنید.

هزینه زندگی در ترکیه 2023

هزینه زندگی در ترکیه 2023

در چشم انداز کلی از این کشور میتوان گفت که هزینه های زندگی و دغدغه های اصلی متوسط است و تا حدودی میتوان با آن کنار آمد.

ترکیه بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته و آمار و ارقام گزارش شده کشوری نزدیک به جوامع مدرن اروپا با فرصت های شغلی بسیار مناسب میباشد.

هزینه مسکن در ترکیه

این هزینه برای شهرهای مختلف دگرگون است. برای ازمیر و استانبول این هزینه ها از مابقی شهرها زیاد است؛ که عوامل متعددی در تعیین قیمت دقیق این منازل دخیل هستند و همیشه هم رو به رشد بوده اند.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

میتوانید از مترو، تاکسی، قایق و کشتی در سیستم حمل و نقل این کشور بهره مند شوید. اینطوری هزینه های شما بسیار کم خواهد شد؛ مثلا در شهر استانبول، هزینه بلیط یک طرفه یا تک سفره خودمان در مترو، 2.60 لیر و قیمت پایه تاکسی برای هر خط مسافتی با متر سنج 2.50 تا 4.00 لیر است. برای شهر دیگر کمتر از این مقدار میبباشد.

هزینه مواد غذایی

جالب است که بدانید، کیفیت مواد غذایی در ترکیه در نوع خود بی نظیر و معرکه است. در هر جای شهر یک کافه یا رستوران همیشه باز و همیشه شلوغ و پرتردد وجود دارد چرا که بسیاری از مردم ترکیه عادت دارند که غذای خود را بیرون از خانه و با حوصله می خورند.

بعنوان مثال هزینه ی یک بطری آب در استانبول، 1.43 لیر، یک بطری شیر، 5.78 لیر، 500 گرم نان سفید 3.39 لیر و … میباشد. هزینه در دیگر شهرها کمتر از استانبول میباشد.

هزینه تحصیل در ترکیه

مراکز اموزشی و کالج های دولتی برای شهروندان این کشور رایگان هستند و برای دیگر افراد هزینه ای بابت شهریه و خوابگاه گرفته میشود.

هزینه پوشاک

حتما میدانید که پوشاک ترکیه با برند های مخصوص خود در سطح دنیا شناخته شده است. قیمت های این لباس های زیبا با پارچه های بسیار مرغوب و دوختی یکتا در داخل کشور ترکیه نسبت به جوامع خارجی با این مارک بسیار مناسب تر است.

بعنوان مثال هزینه یک البسه راحتی مخصوص بانوان در استانبول 132.36 لیر و یک جفت شلوار جین 194.04 لیر است.

در شهرهای دیگر ترکیه همانطور که در بالا اشاره کردیم هزینه ها از این مقدار کمتر هستند.

برای تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا هزینه ها با توجه به کالج و شهر محل تحصیل همچنین گرایش درسی شما میتواند متغیر باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

بسیاری از دانشجویان واقعی و خواستار پیشرفت برای ادامه تحصیل راهی یکی از مراکز آموزشی و تحصیلی ترکیه میشوند. در اینجا دانشجویان میتوانند هزینه و دخل و خرج خود را به راحتی کنترل کنند و با یک کار پاره وقت مخارج خود را تامین نمایند.

برای ورود به برخی از دانشگاه ها باید در آزمون های ورودی آن نمره قبولی بگیرید و البته هزینه دقیق تحصیلی شما با توجه به گرایش درسی و شهر محل تحصیل متفاوت خواهد بود.

مطالبی را که تا الان مطالعه نمودید براساس نظرات مردمی و مهاجران و افراد مقیم این کشور ارائه شده بودند و آمارهای بین المللی نیز در ثبت دقیق وقایع دخالت داشتند.

در کنار مزایای بالا بسیاری از افراد ترافیک کم جاده ای و برخورداری از حقوق شهروندی واقعی را از دیگر دلایل لذت بخش بودن زندگی در استانبول مطرح کرده اند.

بسیاری از ارزان بودن لباس ها و کیفیت در برابر قیمت بسیار خشنود بودند. وجود طبیعت بکر در کنار سازه های مدرن متشکل از رستوران ها و کافه ها محیط بسیار دنج و رمانتیکی برای افراد حاضر در انجا رقم زده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا