رفع نویز دوربین های مداربسته

آموزش رفع نویز دوربین های مداربسته

برای آنکه یک تصویر یا ویدیوی ایده آل را بتوانیم از دوبین های مدار بسته دریافت کنیم باید ابتدا شرایط دریافت و انتقال این تصاویر را فراهم کرده باشیم. در حقیقت برای اینکه ما تصاویر مناسبی از یک سیستم دوربین در دست داشته باشیم می باید شرایط استاندارد و معمولی موجود در این سیستم ها را در سطح استاندارد خود ارائه نماییم که تیم ما در این مقاله، به مشکلات و راهکارهای اختصاصی برای رفع نویز و اعوجاج های پیش آمده در سیستم های مدار بسته را توضیح خواهد داد.

نویز در دوربین مداربسته چیست؟

شاید اکثر ما ها در روزمرگی خود “نویز” را به معنای “سر و صدا” شناخته باشیم، اما این اصطلاح برای اشاره به تصویر نامطلوب و اختلال های سیستمی در دوربین ها نیز استفاده می ‌شود.

در سیستم اصلی دوربین‌ها، نویز توانایی این را دارد که هنگام ضبط تصویر در شرایط روشنایی کم به وجود آمده و باعث اختلال شود. بنابراین گاهی اوقات نویز بخشی از تصویر بوده و نمی‌توان آن را نادیده گرفت چون مربوط به محدودیت دوربین یا شرایط نوری محیط خاص میباشد اما می توان شرایطی را مهیا ساخت تا این نویز در داده های دریافتی ما به کمترین میزان ممکن برسد.

عوامل ایجاد اعوجاج و نویز در دوربین‌

عوامل ایجاد نویز

عوامل متعددی وجود دارد که می‌توانند باعث بروز اعوجاج و نویز در سیتم ما شوند. در زیر به عمده دلایل این اثر مخرب اشاره میکنیم.

  • استفاده نادرست از منبع تغذیه
  • استفاده از کابل ‌های غیر استاندارد کواکسیال و سایر کابلها
  • استفاده از دوربین‌ های با کیفیت و سیستم داخلی ضعیف
  • نصب مبدل ‌های بی‌کیفیت
  • عدم توجه کافی به نکات ایمنی
  • اتصالات ضعیف و کابل کشی غیر اصولی
  • شرایط روشنایی و نور نا کافی

مکانیزم صحیح و اصولی دوربین های مداری با توجه به دریافت برق کافی و نحوه اتصال ارائه شده توسط شرکت مورد نظر میتواند صورت گیرد در غیر این صورت با مشکلات نویزی مواجه خواهیم بود.

باید توجه داشته باشیم که جریان برق مورد نیاز برای اکثر دوربین های امروزی جریان مستقیم یا دی سی میباشد ولی گاها با دوربین های ساخت قدیم نیز مواجه خواهید شد که از جریان متناوب ای سی تعذیه میشوند.

دوربین مداربسته قدیمی که در بالا هم ذکر شد مانند یکی از مدل ‌های موتورایزی یا دام که در منازل یا شرکت‌های کوچک نصب شده است از ولتاز ورودی مستقیم 12 ولت و درصد نوسان 10 درصدی بهره میبرند.

شما با شناخت کافی از دستگاه پتانسیومتر میتوانید در مواقع نیاز میزان ولتاز درخواستی توسط انواع دوربین ها را کنترل نموده و آن هارا تغذیه نمایید.

نحوه‌ی برطرف کردن اعوجاج و نویز در دوربین مداربسته

سیستم مداری شما باید دارای سئییچ و ابزاری باشد که در مواقع گردش دوربین تغذیه لازم ان را فراهم نماید و یا به عبارتی ولتاز مورد نیاز سیستم را به او برساند.

یک دوربین مداربسته برای شروع راه اندازی و شروع به کار صحیح نیاز به حداقل جریان دارد، که این مقدار جریان در مقاومت را نشان خواهد داد.

نویزهای مربوط به کابل غیر استاندارد

کابل‌های کواکسیال در سطح  های مختلفی وجود دارند اما انتخاب کابل سیستم با کیفیت پایین ه نمی‌توانند اعوجاج الکترومغناطیسی را تشخیص دهند، به همین سبب هم باعث بروز نویز و اختلال در داده های ما میشوند. لازم است دقت داشته باشید که نوع کابل مصرفی را با توجه اصول نصب سیستم و به فواصل صحیح تا منبع تغذیه انتخاب میکنند.بهتر است این را هم بدانیدکه تمام کابل‌ های کواکسیال دارای محدودیت تعیین شده برای فاصله های گوناگون هستند.

هنگام استفاده از این نوع کابل در مواقع بسیار حساس بستر شبکه نیز، از مرغوب بودن کابل و رعایت حد فاصله طولی با توجه به کیفیت ارائه کابل اطمینان لازم را داشته باشید چرا که کابل های نا مناسب صددرصد نویز و اعوجاج را در تصاویر دریافتی شما بروز خواهند داد.

دوربین ‌هایی در سطح بازار پخش شده اند که از ابتدای پیدایش ازکیفیت پایینی برخوردارند و تصاویر بی‌کیفیتی را نیز نمایش میدهند و دلیل آن هم ربطی به کابل یا نحوه نصب سیستم ندارد. بنابراین خرید دوربین با کیفیتی که نویز نمایش ندهند و تصاویرش در حد معمول و قابل قبول باشد میتواند کارتان را راه بیاندازد.

دلایل دیگز ایجاد نویز و اعوجاج

 از دیگر راه هایی که امکان ایجاد نویز وجود دارد باید به عدم رعایت استاندارد ها توسط شرکت نیز اشاره کنیم که در این مواقع کاری از شما ساخته نیست و باید سیستم را عوض کنید چون در بسیاری از موارد داغی بیش از حد و از کار افتادن دوربین را به همرا دارد.

از دیگر حالاتی که میتواند اختلال بوجود بیاورد زمانیست که اتصال دهنده‌ های دوربین جنس مرغوبی نداشته باشند، یا منبع تغذیه به خوبی نتواند که تغذیه شود.

همیشه چک کردن اتصالات برق و کابل کواکسیال را در اولویت قرار دهید چون استفاده از اتصالات ضعیف رایج ترین دلیل ایجاد نویز در بین تمام سیستم ها میباشد.

برای اینکه خیالتان باشد با کمی هزینه اضافی دوربین ‌هایی را خریداری کنید که دارای نام تجاری، گارانتی معتبر و تماس پشتیبانی فنی باشند چون اگر سیستمی که خریداری میکنید فاقد این مشخاصت کاربردی باشد قطعا در ادامه به مشکل خواهید خورد.

تاثیر عدم رعایت استانداردهای لازم ( ارت ) بر نویز در دوربین مداربسته

حواستان باشد که سیم ارت نیز به درستی و بهترین حالت انجام شود، چون در اکثر مواقع ممکن است هاله‌ی سیاهی روی صفحه نمایش و یا لوپ های اعوجاجی نیز به وجود بیاورد.

تاثیر ارت در نویز

این مسئله در عمده حالت هایی بروز میدهد که دوربین، یا زمین کننده منبع ما در نقاط مختلفی با مقاومت ‌های متفاوت تغذیه شده باشند که همانطور که در بالا اشاره شد باعث ایجاد لوپ زمین می‌شود.

همچنین می توانید در روشی عامیانه و غیر فنی مواد مختلفی از قبیل چوب، پلاستیک یا دیگر مواد عایق انرژی را بر روی پشت قاب دوربین سوار نمایید تا مانع از نصب دوربین بر روی فلز شود که این عمل نویز و اختلال را تا درصد بالایی کاهش خواهد داد.

تاثیر نور نا کافی بر نویز

برای تولید و دریافت تصویر مناسب، قبل از اینکه هر اقدامی صورت بپذیرد باید و باید شرایط روشنایی و نور محل موردنظرتان در حد ایده آل بوده باشد. این موضوع یک اصل است که در مورد انواع دوربین ‌ها حتی دوربین ساده فیلمبرداری نیز صدق میکند.

باید در گام نخست بدانید که این پروسه، یک مسئله طبیعی است و همه دوربین‌ ها در مورد روشنایی کم، با نویز و اختلالات گوناگون دست و پنجه نرم میکنند اما در صورت بالا بودن کیفیت دوربین و میزان دقت شما در نصب و راه اندازی این مسئله را به کمترین میزان خود کاهش میدهد

این نکته هم برای شما حائز اهمیت است که هرچه سنسور لنز دوربین شما از نظر وسعت بزرگتر باشد، تصویر در شرایط کم نور و یک حالت استثنایی میتواند عملکرد بهتری داشته باشد. برخی دوربین‌ ها با هدف های مختلف در رده تولید قرار گرفته اند که سنسورهای کوچک “4/1 (اینچ)  را استفاده می‌کنند و بستر کوچکتر برای دریافت اشعه‌های نور یعنی در حدود “3/1 می ‌باشد، همچنین دوربین ‌های حرفه ‌ای و بسیار به روز نیز وجود دارند که با سنسورهای بزرگتر از “2/ 1 کار می‌کنند.

اندازه سنسور دوربین خود را  با توجه به شرایط روشنایی محل مورد نظرتان بررسی نمایید تا هنگام خرید به مشکل برنخورید و بعد از خرید هم با نویز و اختلالات گسترده روبرو نشوید.

در آخر باید بگوییم که

نویز در دوربین مداربسته همانند بسیاری دیگر از اتفاقات روزمره یک امر جدا نشدنی و عادی در دنیای دوربین و ارائه ی تصاویر به شمار میرود که با استفاده از رعایت اصول و استانداردها در کنار مطالبی که در بالا خدمتتان عرض شد و همچنین چک کردن برهه ای این سیستم قطعا شما کمترین مقدار نویز و اختلال را تجربه خواهید که این مقدار کم هم در ارائه و دریافت تصاویر شما نمیتواند تاثیر منفی زیادی داشته باشد.

در راجع با نویز همیشه به یاد داشته باشید که در موارد روشنایی و نور حدااقلی شما همیشه با این پدیده روبرو خواهید شد پس تا حد امکان نور اطراف دوربین هایتان را در شرایط ایده آل نگه دارید. در ارتباط با دوربین های کم کیفیت هم سعی نمایید با کمی هزینه بیشتر دوربینی با قابلیت های دیجیتال را تهیه کنید که در صورت نصب درست این نوع دوربین ها و تنظیمات صحیح آن قطعا با مشکل تاثیر گذاری موجه نخواهید شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا