اجاره خانه در استانبول

کشور ترکیه بدلیل داشتن آب و هوای مناسب، امکانات تفریحی، گردشگری و … همیشه مورد توجه ی بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند می باشد. افراد زیادی از طریق اقامت تحصیلی، کاری به کشور ترکیه مهاجرت می کنند و بالطبع اولین نیاز هر کسی در این شرایط اجاره ملک و یک واحد آپارتمان می باشد. شاید ما توان خرید ملک در ترکیه را نداشته باشیم و بهترین گزینه برای ما اجاره آپارتمان باشد. در این بخش می خواهیم تمامی قوانین و شرایط لازم برای اجاره ملک در ترکیه را بطور کامل توضیح دهیم.

اقامت ترکیه از طریق اجاره آپارتمان

تا همین چند ماه پیش شما می توانستید با اجاره یک واحد آپارتمان اقامت یک ساله کشور ترکیه را دریافت کنید، اما طی قوانین جدید کشور ترکیه دیگر کسانی که برای بار اول از طریق اجاره ملک میخواهند اقدام کنند این کار غیر ممکن است. گول کسانی که میگویند اقامت برای شما خواهند گرفت را نخورید. تنها افراد سودجو هستند که از این طریق سعی بر اخذ پول و هزینه ای از شما خواهند کرد. بهتر است از همان اول تمامی کارهای خود را قانونی انجام دهید و بفکر دور زدن قوانین کشور ترکیه نباشید.

اجاره آپارتمان در استانبول

هزینه اجاره آپارتمان در استانبول نسبت به شهرهای دیگر ترکیه گران تر می باشد. از آنجایی که استانبول مورد توجه ی بسیاری از توریست ها و مهاجران می باشند این تقاضای زیاد منجر به افزایش قیمت اجاره خانه ها می شود. همچنین استانبول بدلیل داشتن دو فرودگاه بین المللی و امکانات تفریحی، آموزشی و … اولین انتخاب بسیاری از افراد می باشد. از آنجایی که استانبول شهر بسیار بزرگ و وسیعی است باید منطقه ای که میخواهید در آنجا آپارتمان اجاره کنید را مشخص نمایید.

اجاره ماهانه آپارتمان در استانبول

از آنجایی که ایرانیان بدون اجازه اقامت و تنها با پاسپورت می توانند به مدت 3 ماه در ترکیه به عنوان توریست اقامت داشته باشند به همین دلیل تقاضا برای اجاره ماهانه خانه در استانبول وجود دارد. ایرانیان بدون داشتن اقامت هم می توانند بطور ماهانه در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه خانه اجاره کنند این یک انتخاب بسیار خوب برای کسانی است که میخواهند یک الی چند ماه در استانبول اقامت داشته باشند و نمیخواهند هزینه ی هنگفتی به هتل بدهند.

کدام محله ها برای اجاره خانه در استانبول مناسب است؟

با توجه به سلیقه و بودجه خود می توانید منطقه ی مورد نظر خود را برای سکونت انتخاب کنید. اگر بدنبال محله های آرام و خلوت هستید، میتوانید سراغ منطقه هایی مانند ساریر، بشیکتاش، کادیکوی، مال تپه آسیایی و … باشید. اگر دوست دارید به مرکز شهر نزدیک باشید بهتر است در منطقه هایی مانند شیشلی، کایت هانه و … باشید.

اگر اقامت سالانه ترکیه را دارید و میخواهید اقامت خود را تمدید کنید دقت داشته باشید که در محله های ممنوعه خانه اجاره نکنید، زیرا در اینصورت اقامت شما تمدید نخواهد شد، مگر در شرایط خاصی.

قیمت اجاره خانه در استانبول

در چند ماه اخیر قیمت اجاره خانه در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه بسیار بالا رفته است. و حدود 100 الی 200 درصد نسبت به نیمه اول سال 2022 میلادی گرانتر شده است.

آپارتمان ها در ترکیه معمولا دو نوع می باشند:

 • آپارتمان نرمال، این نوع آپارتمان ها معمولا شارژ ماهانه و یا همان آیدات پایین تری دارند حدود 50 الی 500 لیر، آپارتمان های سه الی چهار پنج طبقه هستند اگر ساختمان قدیمی باشد معمولا آسانسور ندارند ولی آپارتمان های نرمال نوساز معمولا آسانسور دارند. این نوع آپارتمان ها معمولا بدون نگهبان و سرایدار می باشند. هزینه اجاره آپارتمان نرمال در یک محله نسبتا خوب حدود 5 الی 9 هزار لیر می باشد.
 • آپارتمان در سیته ها یا همان برج ها، این نوع واحدها در برج ها واقع هستند و با تعداد طبقات بالا، دارای امکاناتی مانند استخر، سونا، جکوزی، حمام ترکی، باشگاه، فضای سبز و … می باشند، معمولا دارای نگهبان 24 ساعته می باشند. هزینه شارژ ماهانه در سیته ها حدود هزار الی 3 هزار لیر در ماه است. برای اجاره آپارتمان در سیته در یک محله نسبتا خوب شما حدود 8 الی 14 هزار لیر در ماه هزینه پرداخت کنید.

رهن خانه در استانبول

در کشور ترکیه رهن خانه به آن صورتی که در ایران رایج است وجود ندارد. شما به عنوان دپوزیت تنها مبلغ یک الی 3 ماه اجاره خود را به صاحب خانه باید پرداخت کنید.

قوانین اجاره ملک در ترکیه

 • برای اجاره خانه در کشور ترکیه شما باید پاسپورت و یا کیملیک ترک داشته باشید، با داشتن یکی از این مدارک شناسایی شما به راحتی می توانید خانه اجاره کنید.
 • کمیسیون املاکی، در ترکیه کمیسیون املاکی به میزان اجاره یک ماه شماست، برای مثال اگر خانه ای که گرفتید اجاره آن 6000 لیر است باید 6000 لیر را به عنوان کمیسیون به املاکی پرداخت نمایید.
 • در ترکیه اجاره ماهانه اول پرداخت میشود برخلاف ایران که انتهای ماه پرداخت می گردد.
 • هزینه شارژ ساختمان، آب، برق، گاز و … به عهده ی مستاجر می باشد.
 • مستاجر باید هزینه ی یک الی سه ماه از اجاره را به عنوان دپوزیت به صاحب خانه پرداخت کند و این مبلغ بعد از اتمام قرارداد شما باید به شما پس داده شود. برای مثال اگر اجاره ماهانه شما 5000 لیر است باید مبلغ 5 هزار لیر را به عنوان پول پیش باید بحساب صاحب خانه واریز نمایید.
 • در قرارداد نحوه ی پرداخت اجاره ماهانه را قید شود، برای مثال اگر نقدی پرداخت میکنید باید ذکر گردد. البته پیشنهاد ما به شما این است که از حساب بانکی خود به حساب صاحب خانه واریز کنید. و چنانچه میخواهید بصورت نقدی پرداخت کنید، بهتر است که هر ماه رسید پرداخت اجاره را از مالک دریافت نمایید.
 • اگر تاسسیات آپارتمان مشکلی دارد و نیاز به تعمیر است قبل از نوشتن قرارداد با صاحب خانه صحبت نمایید تا هزینه ها را تقبل کند. بعد از اجاره خانه اگر هر گونه خرابی صورت گیرد تعمیر آن به عهده ی مستاجر است.
 • دقت داشته باشید که خانه ای که اجاره می کنید باید بیمه زلزله یا همان داسک را باید داشته باشد و این به عهده ی صاحب خانه است که این بیمه را خریداری نماید.

نکات مهمی که در هنگام اجاره خانه باید به آنها توجه نمایید

 • قبل از اجاره خانه حتما آن منطقه، محله و کوچه را به خوبی بررسی کنید.
 • از خانه بازدید نمایید.
 • اگر خرابی، شکستگی یا مشکلی وجود دارد قبل از نوشتن قرارداد حتما از آنها فیلم و عکس بگیرید و نشان صاحب خانه دهید و در گوشی خود نگه دارید، زیرا ممکن است در انتهای قرارداد شما صاحب خانه پول پیشی را که از شما دریافت کرده بود بابت آن خرابی ها از آن مبلغ کسر کند. پس بهتر است سند و مدرک را نزد خود نگه دارید.
 • حتما واحد را در روز بازدید کنید و ترجیحا روزهای آفتابی، تا بررسی کنید که واحد شما نورگیر است یا خیر. در استانبول این یک موضوع بسیار مهمی می باشد. سعی کنید خانه ای را انتخاب کنید که نورگیر خوبی داشته باشد تا با مشکلاتی مانند رطوبت و کپک زدن وسایل منزلتان مواجه نشوید.

مدارک لازم برای اجاره خانه در ترکیه

شما تنها با داشتن پاسپورت یا کیملیک معتبر ملک مورد نظر خود را اجاره کنید و با در اختیار داشتن این مدارک املاکی برای شما قرارداد تنظیم خواهد کرد.

مدارک لازم برای نوتر کردن اجاره نامه

برای قرارداد محضری شما باید به نوتر یا همان دفتر اسناد مراجعه نمایید و اجاره نامه ی خود را محضری نمایید. شما به همراه صاحب خانه بهمراه کپی از سند خانه و مدارک شناسایی باید به دفتر نوتر مراجعه نمایید و هزینه ی تقریبی نوتر کردن اجاره نامه حدود 300 الی 600 لیر می باشد.

به نام زدن قبض آب، برق و گاز در ترکیه

در ترکیه مانند ایران نیست که تمامی قبض ها بنام صاحب خانه باشد، بلکه تمامی قبض ها باید بنام مستاجر باشد و هنگام تخلیه خانه باید به اداره آب، برق و گاز مراجعه نمایید و ابطال نمایید. به همین دلیل است که وقتی منزلی را اجاره میکنید آب، برق و گاز نخواهد داشت و این وظیفه ی مستاجر است که این قبض ها را بنام بزند و یک هزینه ای بابت دپوزیت به این ادارات واریز نماید و هنگام تخلیه خانه میتواند به این ادارات مراجعه کرده و پولی را واریز کرده بودید را دریافت نمایید.

توجه داشته باشید که برای بنام زدن قبض ها حتما باید کیملیک یا همان کارت شناسایی ترکیه را داشته باشید. در غیر اینصورت باید بنام یکی از دوستانتان که کیملیک ترکیه را دارد بزنید.

سوالات متداول اجاره خانه در ترکیه

چطور آپارتمان مورد نظر خودم را پیدا کنم؟

شما از سایت هایی مانند صاحبیندن، هپسی املاک که از معروفترین سایت های اجاره و فروش ملک می باشند میتوانید آگهی های درج شده در آن را مشاهده نمایید و با هماهنگ کردن برای بازدید بروید. همچنین از طریق مراجعه به املاکی های محله ی مورد نظر خود نیز می توانید این کار را انجام دهید.

کدام مناطق ممنوعه می باشند و با اجاره خانه در آن مناطق اقامت ما تمدید نخواهد شد؟

مناطقی مانند: فاتیح، اسنیورت، آوجیلار، شیله، بیلیکدوزو، عمرانیه، باشاک شهیر، بی اغلو

من دانشجو هستم، آیا اجازه ی اجاره ی خانه در مناطق ممنوعه را دارم؟

اگر دانشگاه شما در مناطق ممنوعه است، شما به عنوان دانشجو میتوانید در آن منطقه خانه اجاره نمایید و مشکلی بابت دریافت اقامت نخواهید داشت.

قرارداد من اگر تمام شود صاحب خانه چقدر میتواند برای سال جدید اجاره را افزایش دهد؟

از نظر قانونی صاحب خانه میتواند 25 درصد اجاره سال جدید شما را افزایش دهد، اما با توجه به تورم ترکیه بهتر است با صاحب خانه توافق نمایید.

آیا با اجاره خانه در ترکیه اقامت داده می شود؟

تا قبل از سال 2022 گرفتن اقامت از طریق اجاره خانه امکانپذیر بود اما در حال حاضر خیر، شما با اجاره آپارتمان اقامت ترکیه را دریافت نخواهید کرد.

ارزان ترین منطقه برای اجاره خانه در استانبول کدام مناطق هستند؟

هر چه به سمت غرب استانبول نزدیکتر شوید اجاره ها نیز به نسبت ارزان تر خواهد شد، برای مثال مناطقی مانند اسنیورت، بیلیکدوزو، بویوک چکمچکه نسبت به مرکز و سمت آسیایی هزینه اجاره کمتر می باشد، اما دقت داشته باشید که این مناطقی که نام بردیم ممنوعه بحساب می آیند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا