جاهای دیدنی عمان

جاهای دیدنی عمان

در ابتدا باید توضیح مختصری نسبت به این کشور ارائه دهیم تا مناطق گردشگری و جاهای دینی عمان را نیز به خوبی بشناسیم. عمان کشوری پادشاهی که در حاشیه خلیج فارس و در بین سایر کشور های عربی جای گرفته است. تیم ما در سایت خانه آنلاین در این مقاله به توضیح ویژگی ها و جاهای دیدنی عمان خواهد پرداخت پس تا پایان با ما همراه باشید.

پایتخت این کشور شهر بسیار دیدنی مسقط است. عمان از خاور چسبیده به دریای عرب و از شمال به نیز به دریای هم اسم خود یعنی عمان منتهی می‌ شود. این کشور از قسمت اصلی جغرافیای خود در جنوب با یمن و از باختر نیز با سرزمین های نام آشنای عربستان سعودی و امارت متحده عربی هم مرز میباشد. همچنین باید اشاره کنیم که کشور عمان دارای مرز دریایی مشترک با ایران نیز میباشد.

از اوایل قرن ۱۷ میلادی عمان توانسته یک حکوکت و پادشاهی متکی به خود را تشکیل دهد. در سده ۱۹ میلادی نیز این کشور توانسته اقتدار و عظمت خود را به اثبات برساند. با گذشت زمان و سایر عوامل سیاسی در ابتدای قرن بیستم میلادی این کشور تحت تأثیر و استعمار بریتانیای کبیر و بسیار قدرتمند آن زمان قرار گرفت اما هیچگاه به شکل رسمی خود را واگذار نکرد.

عمان در سالیان اخیر روابط و ملاحظات نظامی و سیاسی با ایالات متحده آمریکا و پادشاهی انگلستان نیز ایجاد کرده است ولی در ظاهر سیاست خارجی بی طرفانه ای درپیش می‌ گیرد. فرمانروایی این کشور بصورت صد در صد پادشاهی میباشد ولی در ظاهر پارلمان این کشور نیز نقش اصلی قانون‌ گذاری و بازرسی را بازی میکند.

جغرافیای زیبای عمان

یک شنزار بیابانی بسیار عطیم و در عین حال زیبا بیشتر مناطق مرکزی عمان را دربر گرفته‌ است. دو منطقه کوهستانی در دو سوی این بیابان نیز جای گرفته و آب و هوای آن را تحت تاثیر قرار داده اند، یکی در بخش اصلی شمال به نام رشته‌ کوه حَجَر و آن یکی در کرانه جنوب شرق کشور که کوه‌ های ظفار نام دارند.

بیشتر شهرهای مطرح این کشور نیز در کوهپایه‌ های این دو کوهستان قرار گرفته‌ اند شهرهایی همچون مسقط (پایتخت عمان)، صحار و صور در شمال، و صلاله در قسمت جنوب.

در میانه‌ های کوهستان شمالی یعنی حجر، کوه مرتفع جبل اخضر با ارتفاع نهایی ۳۰۷۵ متر که بلندترین قله و مکان عمان و علاوه بر این بلندترین نقطه در شرق شبه‌ جزیره عربستان نیز محسوب میشود. ارتفاعات این کوه بر اثر تغییرات گوناگون آب و هوایی رنگ‌ های مختلفی دارد و به‌ شکل پله‌ پله در آمده است. این کوه در میان حجم انبوهی از شنزارهای داغ و دشت و تپه‌ ماهورهای جالب واقع شده‌ است.

آب‌ و هوای عمان در اصل و در بیشتر مناطق داخلی گرم و خشک بوده و گاها نیز در امتداد کرانه‌ ها شرجی است. در دوره‌ های قدیم و چندین سده عقب تر باید اشاره کنیم که بر اثر تداخلات زیست محیطی، اقیانوس از آب های اطراف سطح عمان را پوشانده بود و به این خاطر سنگواره‌ های متعدد در کنار صدف‌ های رنگارنگ و دیدنی و دیگر آبزیان در خاک این کشور پیدا میشوند.

عمان با توجه به وجود کوهستان های بلند و سنگی از مناطق مناسب برای صخره‌ نوردی نیز به حساب می آید.

شبه‌ جزیره نام آشنای مُسَندَم در اصل به کشور عمان تعلق دارد و به‌طور جدا از خاک این کشور در جنوب تنگه هرمز جای گرفته‌ است. امارات متحده عربی این جزیره یعنی مسندم را از بقیه عمان از لحاظ جغرافیایی جدا می‌ کند.

برای گذراندن تعطیلات و گشت وگذار در یک سرزمین عربی باید اعتراف کنیم که در کنار دبی بازدید از عمان بهترین انتخاب است چرا که این سرزمین در خود تعداد زیادی جاذبه‌ های طبیعی و تاریخی بسیار جذاب و دیدنی جای داده است که همین باعث شده کشور عمان هر ساله میزبان مسافران و توریست هایی از اقصی نقاط جهان باشد.

پس سفر یه این کشور قطعا یک تجربه به یاد ماندنی و اعجاب انگیز برای شما خواهد بود. در ادمه مطالب بعد از آشنایی نسبی با این کشور به معرفی اصلی ترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی عمان میپردازیم.

مسجد سلطان قابوس، یکی از جاهای دیدنی عمان

مسجد سلطان قابوس، یکی از جاهای دیدنی عمان

این مسجد که یکی از جاهای دیدنی عمان است، در پایتخت این سرزمین عرب یعنی شهر مسقط قرار گرفته است به‌ فرمان سلطان قابوس پادشاه فقید و پیشین کشور عمان ساخته شد؛ این مسجد بسیار عظیم بوده و مساحتی نزدیک به 416000 متر مربع را اشغال کرده است که طبق گزارشات گنجایش بیش از 20 هزار نفر را در خود دارد به همین دلیل یکی از بزرگ‌ ترین مسجد این کشور نیز به شمار می رود.

مسجد قابوس معماری خیره‌ کننده‌ ای دارد، نکته جالب اینکه در آنجا می‌ توانید بزرگ‌ ترین فرش دستبافت ایرانی و لوستر کریستالی را نیز مشاهده کنید فرش مسجد به‌ اندازه باور نکردنی 24 تن وزن را دارا میباشد که طراحی نقش و نقوش این فرش از طرح‌ های تزئینی و اسلامی تاثیر گرفته است. وجود کاشی و موزاییک های رنگارنگ نیز بر جذابیت این مکان بیش از پیش افزوده است.

گودال زیبای بیمه در مسقط

گودال زیبای بیمه در مسقط

در معرفی جاهای دیدنی عمان باید به گودال زیبا و طبیعی بیمه اشاره کنیم که به دلیل برخورد شهاب‌ سنگ در یک زمان خاص تشکیل‌ شده و شنا در فصل تابستان در این مکان بسیار دل‌ چسب و پرطرفدار میباشد.

آب تنی و شنا در گرمای سوزان کشور های عربی در این گودال قطعا شیرین و دلچسب است پس هرگز آن را از یاد نبرید. همچنین این مکان خاصیت درمانی هم دارد به طوری که اگر فردی مبتلابه بیماری پوستی پسوریازیس باشد برای بهبود در پروسه درمان خود میتواند در گودال بیمه شنا کند.

موزه ملی عمان

موزه ملی عمان

این موزه نیز همانند مسجد بالا به دستور سلطان قابوس بنا نهاده شده است و بزرگ‌ ترین مرکز فرهنگی و آثار تاریخی و جاهای دیدنی عمان محسوب می‌ شود که به تازگی و در سال 2016 افتتاح شده است. این موزه در مسقط پایتخت واقع‌ شده است و مساحت تقریبی به اندازه 13700 متر مربع را نیز اشغال کرده است.

موزه ملی عمان آثار تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی نزدیک به 7000 وسیله را در خود جای‌ داده است. این آثار و محصولات آثار هنری مدرن، لوازم گوناگون آشپزخانه، قایق‌ های تاریخی و لباس های سنتی و اعیانی را شامل می‌ شود. همچنین با اشاره کنیم که جهت سرگرمی و و افزایش دانش تاریخی از عمان برای کودکان از کشور های مختلف برنامه و بازی های جذابی تدارک دیده شده است.

سالن اپرای سلطنتی عمان

سالن اپرای سلطنتی عمان

این سالن را هم مانند دیگر جاذبه‌ ها باید از الطاف سلطان قابوس بدانیم که در سال‌ های 2007 تا 2011 بنا نهاده شد. این مکان به اندازه تقریبی 1100 نفر ظرفیت دارد و محلی برای برگزاری نمایش‌ ها و مراسمات مختلفی مانند تئاتر، کنسرت، گردهمایی‌ های فرهنگی تاریخی و هنری و … میباشد.

سالن اپرای سلنطتی این کشور معماری بسیار اعجاب انگیز و کلاسیک اسلامی دارد که در فضای مختلف طراحی داخلی آن از منبت‌ کاری برگ طلا بهره گرفته اند. همچنین وجود لوستر کریستال و دکوراسیون چوبی نیز زیبایی های این سالن را ده برابر کرده است.

سوق مطرح در مسقط

سوق مطرح در مسقط

این بازار را باید با قدمت و اصیل بدانیم که از بازارهای تجاری عمان و  دنیای عرب محسوب می‌ شود. قدمت این بازار دوست داشتنی شاید به چندین قرن پیش برمی گردد و از اصلی ترین مکان های خرید سوغاتی و صنایع مختلف سنتی و صنعتی عمان نیز به حساب می آید.

وادی شاپ عمان

وادی شاپ عمان

وادی شاپ ر از جاهای دیدنی و توریست پسند عمان به شمار می‌ رود که به دلیل طبیعت فوق‌ العاده‌ زیبا و بکر خود میان اغلب شهروندان و گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار است.

در این منطقه وجود طیف وسیعی از مزارع درخت خرما در کنار استخرهای وادی شاپ زیبای خاصی به این منطقه بخشیده است. که این امکان را میدهد بازدید کنندگان آنجا در صورت تمایل بتوانند به قایق‌ سواری و شنا نیز مشغول شوند.

وجود بوته‌ ها، پرندگان و درختان در منار سازه های دست ساز عمانی ها محیط بسیار مطلوبی را برای افراد رقم زده است.

جزیره مصیره عمان

جزیره مصیره عمان

جزیره‌ی مصیره در کنار سایر نقاطی که در بالا اشاره شد توانسته با توجه به زیبایی مثال زدنی اش بین مناطق گردشگری عمان برای خود جایی را دست و پا کند. این جزیره از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی عمان، کنار سواحل کشور عمان وجود دارد.

اگرچه دسترسی به آن با توجه به موقعیت خاصش کمی دشوار است اما قطعا قدم زدن در طبیعت و ساحل آنجا خستگی را از شما دور خواهد کرد. در این مکان می‌ توانید غذاهای دریایی خوشمزه و تازه را نیز مشاهده کنید.

اگر شانس با شما یار باشید و در زمانی مناسب رفته باشید خواهید توانست تخم‌ گذاری للاکپشت ها را نیز مشاهده کرده و لذت بببرید.

جبل الشمس عمان

جبل الشمس عمان

این کوه با ارتفاع بسیار بلند خود توانسته لقب بزرگترین کوه عمان را به خود اختصاص دهد. جبل شمس یا در فارسی کوه خورشید با شهر مسقط فاصله‌ ای نسبتا طولانی به اندازه 250 کیلومتری دارد که با رانندگی و یا استفاده از سیستم حمل و نقل کشور عمان می‌ توانید خود را به این منطقه برسانید.

اگر بتوانید به بالای این کوه خورشید صعود کنید می‌ توانید منظره‌ ی زیبایی را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که در این مکان برای شب نشینی و چادر زدن مکان های ویژه ای در نظر گرفته شده که میتوانید یک شب را در آنجا بمانید و از مشاهده ستارگان این سرزمین لذت ببرید.

بهلا

بهلا

واحه بهلا در قسمت شمال جغرافیای اصلی عمان و در 40 کیلومتری شهر نزوی قرارگرفته است. در اصل این شهر بوسیله یک قلعه‌ ی تاریخی باشکوه که مربوط به قرن 13 میلادی برمیگردد به شهرت رسیده است حکایت ها حاکی از ان است که زمان ساخت مربوط این قلعه متعلق به حکومت بنی نبهان بوده است. شما در سفر به این مکان علاوه بر مشاهده معماری جالب و بسیار زیبا میتوانید صنایع دستی و با ارزشی نیز با خود به سوغات بیاورید.

راس الجنز عمان

راس الجنز عمان

این منطقه نیز در نوع خود معروف بوده و قسمت شرقی جغرافیای اصلی عمان را اشغال کرده است. این منطقه به عنوان یک ناحیه محافظت شده برای انواع لاکپشت ها نیز محسوب میشود که میتوانید از انها دیدن کنید. در هنگام بازدید از این لاکپشت ها و مناطق بسیار جذاب و دیدنی میتوانید بخشی از تایم خود را به بازدید از موزه راس الجنز نیز اختصاص دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا