بررسی هزینه های تحصیلی در ترکیه

بررسی هزینه های تحصیلی در ترکیه

همانطور که میدانیم ترکیه کشوری است که نسبت به کشور های اروپایی هزینه های نسبتا کمتری دارد. همچنین سران کشور ترکیه با ارائه بورسیه های تحصیلی متنوعی زندگی و تحصیل در این کشور را بسیار راحت کرده اند. هزینه های مختلف تحصیل و زندگی نه تنها در ترکیه بلکه در تمام نقاط دنیا، در درجه اول به سبک و روش زندگی فرد بستگی دارد.

کشور ترکیه هم از لحاظ ارزش مدارک دانشگاهی در رتبه های نسبتا خوبی جای دارد. از شهر های مهم این کشور میتوان به استانبول، آنکارا، آنتالیا، ازمیر و … اشاره کرد که شرایط تحصیلی خوبی را هم دارا هستند. میتوان گفت این شهرها بهترین دانشگاه های ترکیه را در خود جای داده اند. تیم ما در سایت خانه انلاین در این مقاله به بررسی هزینه های تحصیل در دانشگاه ترکیه میپردازد.

هزینه های مربوط به دانشگاه های دولتی

قبل از شروع برآورد هزینه ها در مراکز آموزشی ترکیه باید به چند نکته ی زیر دقت داشته باشیم:

  • هزینه تحصیل در مراکز آموزشی دولتی ترکی قاعدتا ارزان‌ تر از دانشگاه‌ های خصوصی این کشور است.
  • هزینه تحصیلات دانشگاهی در کشور ترکیه به دو بخش اساسی تقسیم می‌شود :هزینه‌های مربوط به ثبت‌نام (برای درخواست ورود و ثبت‌نام) و شهریه و هزینه های تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی ترکیه هر سال بر اساس مصوبه دولتی معین و مشخص می‌ شود.
  • میزان هزینه‌ ی برآورد شده توسط دانشگاه‌ های دولتی مختلف ترکیه، با یکدیگر برابر نیستند.
  • شهریه‌ های تحصیلی منصوب شده توسط دانشگاه‌ های دولتی و دولت ترکیه برای دانشجویان این کشور و دیگر دانشجویان، یکسان نیست.
  • شهریه های تحصیلی بر اساس سطح کیفی و رشته تخصصی در دانشگاه‌ های دولتی ترکیه با یکدیگر متفاوت هستند.

اما اگر بخواهیم به طور میانگین یک برآورد هزینه انجام دهیم بدین صورت خواهد بود که :

هزینه‌ ی تقریبی نهایی در دانشگاه‌ های دولتی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی بین سه هزار تا ۶۰ هزار لیر ترکیه در هر سال تحصیلی (بین ۲۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار آمریکا در سال) متغیر است. میزان دقیق آن، قاعدتا به رشته تحصیلی شما بستگی خواهد داشت.

برآورد هزینه تحصیلی مقطع لیسانس و فوق لیسانس در تورکیه

برآورد هزینه تحصیلی مقطع لیسانس و فوق لیسانس در تورکیه

اگر در اینجا هم به طور تقریبی هرینه متوسط را در نظر داشته باشیم بدین صورت خواهد بود که:

این هزینه ها در دانشگاه‌ های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی یا همان لیسانس و کارشناسی ارشد یا همان فوق لیسانس با توجه به رشته تحصیلی گرایش تخصصی شما چیزی بین سه هزار تا ۲۱ هزار لیر ترکیه (بین ۲۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار آمریکا) در هر سال متغیر خواهد بود.

شما برای اینکه فقط درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید و یا صرفا یک ثبت نام ساده جهت بررسی رزومه خود در مقصد مورد نظر را داشته باشید باید مبلغی بین 1 تا 160 دلار هزینه پرداخت کنید ولی در صورت قبولی تلخی این هرینه از یادتان خواهد رفت. با توجه به رشته تحصیلی در دوره ی  کارشناسی و گرایش اصلی و تخصصی شما در کارشناسی ارشد، هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌ های دولتی، متفاوت است:

برآورد هزینه تقریبی در دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد در مراکز آموزشی دولتی ترکیه در رشته‌ های گوناگون علوم انسانی بین 2800 تا 12500 لیر ترکیه در  هرسال تغییر پذیر است. برآورد هزینه تحصیلی در دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد در مراکز آموزشی دولتی کشور ترکیه در رشته‌ های مهندسی بین پنج هزار تا ۲۱ هزار لیر ترکیه (۳۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار) در سال میتواند متغیر می باشد.

این نکته رو هم خدمت علاقمندان به رشنه ی پر طرفدار حقوق برسانیم که براورد هزینه تحصیلی این رشته در هر سال تحصیلی مبلغی بین سه هزار لیر تا بیست هزار لیر متغیر بوده و هر ساله قیمت جدید ان توسط دانشگاه تصویب میگردد.

جدول آماری هزینه ی تحصیلی ترکیه

هرینه سالانه

(دلار)

نوع دانشگاه نوع مقطع
250 الی 740 دولتی کارشناسی
4800 الی 20000 خصوصی کارشناسی
300 الی 650 دولتی ارشد
4800 الی 21000 خصوصی ارشد
5500 الی 18000 خصوصی دکتری

هزینه مربوط به شهریه دانشگاه استانبول در تورکیه

همانطور که میدانید دانشگاه استانبول در مرکزیت شهر از قدیمی ترین و مشهورترین دانشگاه های ترکیه به شمار می آید. که جزو بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان نیز هست. بسیاری از دانشجویان خارجی از جمله ایرانی هم دانشگاه استانبول را برای ادامه تحصیل و اخذ مدرک خود انتخاب می کنند. به دلایل مقرون به صرفه بودن هزینه ها چه برای زندگی و چه برای هزینه شهریه دانشگاه البته دلیل آن را هم باید قدیمی و دولتی بودن دانشگاه استانبول دانست.

شهریه این دانشگاه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان میتواند متفاوت باشد. البته معمولاً قبل از شروع ترم تحصیلی جدید  شهریه دانشگاه توسط دولت مشخص می شود. برای دانشجویانی که توسط بورسیه سهمیه حضور در این دانشگاه را کسب نموده اند شهریه دانشگاهی لحاظ نخواهد شد و ادامه تحصیل رایگان خواهد بود.

اگر هرینه ی میانگین برای این دانشگاه در نظر بگیربم بابد بگوییم که مبلغی بین 1100 تا 3200 دلار در سال هزینه تحصیل در این دانشگاه به حساب می آید و هم چنین دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی مشغول به تدریس میباشند مبلغ شهریه ی بیشتری را نسبت به سایر مراکز دریافت میکنند.

مروری بر هزینه های تحصیلی دانشگاه های خصوصی

مروری بر هزینه های تحصیلی دانشگاه های خصوصی

طبیعتا میدانیم که  هزینه تحصیل دندانپزشکی و رشته های پزشکی و مهندسی نسبت به سایر رشته های تحصیلی چه در ترکیه و چه سایر کشور ها نسبتا گران تر می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی و غیرانتفاعی هم با توجه به نحوه ی اداره ی آنها نسبت به دانشگاه های دولتی بیشتر هستند.

شهریه این نوع از مراکز آموزشی با توجه به رشته تحصیلی و گرایش تخصصی شما متفاوت بوده اما به طور میانگین باید سالیانه 5,000 تا 20,000 دلار بابت شهریه  این نوع از دانشگاه ها بپردازید. تبصره ی دیگر نسبت به مراکز این که  دانشجویانی که به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل هستند یقینا شهریه بیشتری نسبت به دانشجویانی ترکی زبان متقبل خواهند شد.

چگونه در ترکیه بورسیه شویم؟ تحصیلات رایگان در ترکیه

اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در این کشور به دلیل حجم انبوه تقاضا ظرفیت بسیار کمی دارد یا به قول معروف پذیرش از آن سخت تر است. متقاضیان و دانشجویانی که واجد شرایط اخذ این بورسیه در کشور ترکیه هستند، می توانند مدارک خود را ارائه داده و بعد از بررسی آن توسط دانشگاه مربوطه اقدام به دریافت بورسیه نمایند.

افرادی که قصد تحصیل در ترکیه و خصوصا تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور را دارند، باید به زبان ترکی استانبولی احاطه لازم رو داشته و مدرک زبان ترکی یا همان تومر را هم با نمره قبولی پشت سر گذاشته باشند. آن دسته از افرادی که که مدرک زبان ترکی را در دست ندارند، می توانند با شرکت در دوره های مدرک زبان، با کسب امتیازات لازم مدرک خود را ذریافت نمایند.

برای کسانی که می خواهند بورسیه تحصیلی خود را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بدست بیاورند، باید در دوره های یک ساله زبان ترکی شرکت کرده و اخذ مدرک نمایند. این افراد میتوانند پس از کسب مدرک درخواست پذیرش خود را به دانشگاه های مورد نظر ارسال کرده و پس بررسی های لازمه مشغول به تحصیل شوند.

دانشجویان باید توجه داشته باشند که جهت کسب مدرک کارشناسی باید مدرک زبان و دیپلم خود را ارائه دهند و همچنین جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس باید مدرک کارشناسی خود با نمرات بالا را به همراه داشته باشند. همان طور که در بالا اشاره کردیم برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه ظرفیت های محدود قرار داده شده است و فقط افرادی که شرایط مناسب و ایده آل های لازمه را دارا باشند در اولویت قرار می گیرند.

ازجمله این ایده آل ها میتوان به ارائه مدرک زبان ترکی تومر، داشتن نمرات لازم در کارنامه دیپلم، سن پایین و رزومه تحصیلی قوی اشاره نمود. تمامی افراد خواهان بورسیه تحصیلی ترکیه در تمامی مقاطع تحصیلی باید معدل بالای ۱۵ را کسب نموده باشند. برای آن دسته از افرادی که میخواهند در مقطع دکترا نیز بورسیه شوند باید مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را با بالاترین نمرات ارائه دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا