تحصیل در کویت

تحصیل در کویت

در سالیان اخیر بسیاری از کشور های حوزه خلیج فارس مقصد خوبی برای دانشجویان ایرانی بوده است در این میان کشور کویت هم توانسته شرایط تحصیل را بهبود ببخشد. این کشور قدم‌ های مثبتی در جهت افزایش سطح رفاه و آگاهی مردم خود و اتباع خارجی اش برداشته است. به همین جهت هم تیم ما در سایت خانه آنلاین در این مقاله به توضیح شرایط تحصیل در کویت و شهرهای این کشور پرداخته است.

شرایط اصلی تحصیل در کویت

در کشور کویت نیز مدرک دیپلم ارزشمند است و به نوعی اولین مدرک مورد قبول در سطح جهان میباشد پس اول از همه باید نتیجه تحصیل 12 ساله خود یعنی دیپلمتان را بصورت ترجه شده در دست داشته باشید، از یاد نبرید که وضعیت تحصیلی در کشور کویت در سال‌ های اخیر تغییرات و پیشرفت های چشمگیر زیادی داشته است.

اتباع خارجی ملزم هستند گواهی امنیت اجتماعی کویت را نیز از سازمان مربوطه دریافت نمایند. متقاضان تحصییل در این کشور باید چند قطعه عکس نیز از خود همراه داشته باشند. و بسیار مهم است که نوع تحصیل خود که نوع رایگان بودن رانشان میدهد را نیز مشخص شده کرده باشد.

بورسیه‌ های مختلف تحصیلی نیز در کشور کویت شامل بورسیه کامل تکنولوژی میباشد که دانشجو می‌ تواند با توجه به کارنامه و شرایط تحصیلی اش، تأمین مالی و حمایت های دانشگاه را داشته باشد. این نوع از حمایت ها بسیاری از رشته های تحصیلی همانند رشته‌ های مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی و بسیاری دیگر شامل می شود.

پزشکی در کشور کویت

پزشکی در کشور کویت

افرادی که در زمینه تخصص پزشکی در کویت تحصیل می‌ کنند شرایط ادامه تحصیل شاید با برخی کشور ها متفاوت باشد چون باید در ترم نیمسال اول تحصیلی کتاب نام آشنای بیوشیمی را در قالب یک درس 3 واحد درسی پیش روی خود دارند، همینطور بعد از تمام شدن بخش تئوری یک واحد بیوشیمی عملی برای آن‌ ها پیش بینی شده است.

در هر شاخه تحصیلی که قصد تخصص داشته باشید نیاز است که آناتومی اندام را نیز پاس کرده باشید. در ترم های بعدی جهت اطلاع اولیه شما بهتر است بدانید که بافت‌ شناسی تئوری و عملی را در واحدهای ۳ و ۴ به صورت کارگاهی باید پشت سر بگذارید که بسیار پر اهمیت بوده و زمان زیادی برای آن در نظر گرفته می‌ شود.

در این دوره تحصیلی به طور کلی یادگیری آناتومی سر و گردن و همینطور فیزیولوژی ۳ نیز در ادمه پروسه تحصیلی تان بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

نظام آموزشی تحصیل در کویت

در سال  ۱۹۱۲ باید بگوییم که زیر بنای تحصیل و پیشرفت در کویت پی ریزی شد بطوری که در این سال یگ گروه از بازرگانان کویت مدرسه‌ ای ای متشکل از معلمان سایر کشور های عربی را در آنجا گرد آوردند. در این مکان حسابداران و دفتردارانی را تربیت و آموزش دادند که بتوانند احتیاجات بازرگانان را حل نماید.

به این ترتیب آغاز تعلیم و تربیت در کویت بنانهاده شد و در سال ۱۹۳۶ میلادی نیز اصول جدید تعلیم و تربیت برای این کشور تعریف شد. تا پایان سال ۱۹۵۴ این کشور نتوانست آن چنان پیشرفتی را کسب کند اما با گذشت زمان و از سال ۱۹۶۵ میلادی دوره تحصیلی معروف دیپلم بین مقطع سنی 5 الی ۱۴ سال تعریف شد.

در ساختار نظام آموزشی کویت همانند ترکیه نیز برای مقاطع تحصیلی ماقبل دانشگاه ۴ سال دوره ابتدایی، 4 سال دوره میانی و 4 سال دوره متوسطه برنامه ریزی شده است یعنی یک دوره 12 ساله تا دیپلم را در این کشور پشت سر میگذارند.

در دوره 4 سال ابتدایی و میانی که در مجموع 8 سال از 12 سال دیپلم را تشکیل است یک دوره آموزشی اجباری و به زبان عربی است. این دوره کاملاً رایگان و بدون دریافت ریالی هزینه برگزار می‌ شود. در این دوره دانش آموزان می‌ توانند از لباس و غذا و لوازم التحریر و هر آنچه که برای تحصیل نیاز است را دریافت نمایند.

آموزش و پرورش در کویت و ماقبل کالج شامل مدارس دولتی و مدارس خصوصی را شامل می شود. این دوره از تحصیلات زیرنظر برنامه های وزارت آموزش و پرورش تدریس داده می شوند.

تحصیل در کویت در مقطع لیسانس

مقطع کارشناسی در کشور کویت در دانشگاه‌ ها، مراکز آموزشی و سایر کالج ها تدریس می‌ شود. طول تحصیل در کویت در مقطع لیسانس برخلاف ایران و بسیاری از کشور ها ۳ سال است و در نهایت مدرک مقطع کارشناسی پس از گذراندن واحد های درسی به شما اعطا میگردد.

دانشگاه‌ های معتبری در شهر های کشور کویت در این مقطع وجود دارند ولی اگر بخواهیم اصلی ترین شهرها را نام ببریم باید به شهر های کویت و ادلیه و مشرف اشاره کنیم.

رشته‌ های تحصیلی برای مقطع کارشناسی بسیار گسترده است. رشته‌ های علوم طبیعی، علوم اجتماعی، حقوق و سایر رشته های علوک انسانی در کنار مهندسی و هنر و همینطور رشته‌ های تجارت و مدیریت و بازاریابی اقتصاد از دیگر رشته‌ های شناخته شده و پر طرفدار به حساب می آیند.

در صورتی که بخواهید شروع به تحصیل در دوره کارشناسی کنید اول از همه نیاز است که مدرک مقطع دیپلم و یا هر مدرک دیگری را که کسب کرده اید معادل سازی بکنید. رشته و برنامه‌ های درسی بسیار مجهز و با امکانات بی‌ نظیری در کشور کویت توانسنه اند خود را در بورس قرار دهند که می توانید در آنها مشغول به تحصیل شوید.

ارائه مدرک دیپلم ۱۲ساله و نمرات ترجمه شده، همراه داشتن مدرک زبان برای برخی از کالج ها، و گاهی شما نیاز به مدرکی دارید که نشان دهد دارای توان مالی مناسبی برای تحصیل هستید و تمکن مالی مشخصی دارد همه و همه برای تحصیل در کشور کویت و البته با توجه به نوع دانشگاه و محل تحصیل شما احتمالا از شما خواسته شوند.

در طول دوره لیسانس شاید کمتر دانشجویی بداند که بهترین فرصت برای بررسی رزومه تحصیلی خود دارد. مشخص است که روند ارزیابی و بدست آوردن مدارک زبان شما بسیار مهم و حائز اهمیت است. کسانی که از بورسیه تحصیلی مقطع لیسانس قبول شده و تحصیل کرده باشند یقیتا شانس بیشتری برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد را نیز دارند.

در اینجا نیز مثل برخی دانشگاه های ترکیه برخی از کالج ها آزمون ورودی دارند که باید در آنها نمره قبولی را کسب را نمایید. بهتر است در طول تحصیل در کویت یا هر کشور دیگر در یک مهارت خود را تقویت کنید به این ترتیب ورود شما به کار و یا مقطع فوق لیسانس در آینده تان بسیار موثر خواهد بود. در نظر داشته باشید که در پروسه تحصیل شما در این کشور این امکانات مهیا شده که افراد بتوانند ضمن تحصیل مشغول به کار شوند.

در صورتی که مدرک دیپلم شما از ۱۵ کمتر باشد شما طبق قوانین ورودی این کشور باید ۶ ماه در دوره آموزشی در نظر گرفنه شده شرکت کرده و نمره قبولی لازم را بدست اورید. در صورتی که از بورسیه تحصیلی کشور کویت قبول شده باشید بورسیه هر ترم برای شما تمدید خواهد شد ولی اگر یک ترم نمره شما کمتر باشد بورسیه تحصیلی شما محسوب نمی شود و باید خودتان هزینه شهریه را بپردازید.

تحصیل در کویت در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در کویت در مقطع فوق لیسانس

طول دوره تحصیل در کویت در مقطع فوق لیسانس همانند بسیاری از کشور ها و کشور خودمان ۲ سال است، دو سال تحصیلی که ۸۰ درصد از آن به مقالات و سرچ های علمی مشغول خواهید بود و در صورت قبولی در دروس آخر سر از پایان نامه و موضوع تحقیقی خود دفاع خواهید کرد.

در طول این دوره تحصیلی شما باید توجه داشته باشید که تقریبا دروس تئوری جای خودشان را به دروس عملی و تحقیق داده اند پس باید روی دانش تحقیقی و عملی خودتان بسیار بیش تر کار کنید. شما در طول تحصیل در کویت در مقطع فوق لیسانس باید علاوه بر تحقیق روی دروس بتوانید پایان نامه را هم پیش ببرید و زیر نظر 2 استاد دانشگاه خود بتوانید از تز پایان نامه تان دفاع کرده و مدرک خود را اخذ نمایید.

تحصیل در کویت در مقطع دکتری

اول از هر چیز باید برای اخذ پذیرش دکترا در کویت شما مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را ارائه دهید. شما باید مدارک گفته شده را از یکی از دانشگاه‌ ها و موسسات آموزشی معتبر که مورد تایید این کشور و دانشگاه مد نظر باشد را باید ارائه دهید. علاوه بر ارائه مدارک خود دانشگاه هم از شما به عنوان ارزیابی و سنجش سطح علمی تان یک آزمون ورودی نیز خواهد گرفت که در ان هم باید نمره قبولی را کسب نمایید.

دانشجو متقاضی در مقطع  دکترا در کویت نیاز دارد که زبان رشته مدنظر خود تسلط داشته باشد و سعی کند تا حد زیادی زبان رسمی ان کشور را تقویت نماید. اگر تسلط کافی نداشته باشید شما باید در کلاس های تقویتی در نظر گرفته شده شرکت نمایید همچنین ارائه رضایت نامه از محل کارتان در صورت شاغل بودن شما برای ادامه تحصیلتان الزامیست.

در کویت مدت زمان در نظر گرفته شده برای مقطع دکتری ۵ سال است و باید رشته‌ ای مشابه و متناسب با رشته کارشناسی ارشد و در گرایشی خاص از زیر شاخه های تحصیلی خود انتخاب رشته کرده باشید. دانشجو باید روند ثبت نام را به درستی طی کند.

پس از آن که دانشگاه مقصد شما مشخص شد شما باید در مدت زمان اعلام شده اقدام به ثبت نمایید در غیر این صورت این دانشگاه شما را یک دانشجوی انصرافی تلقی خواهد نمود و برای ادامه تحصیلتان باید یک سال دیگر منتظر بمانید.

در آخر نیز لیست دانشگاه های کویت در شهر های مختلف و مد نظر شما را ارائه کرده ایم که تیم خانه آنلاین امیدوار است این مطالب مفید بوده باشند.

اعتبار دانشگاه های کویت

دانشگاه                                                                                          رتبه دانشگاهی

دانشگاه کویت در شهر کویت 6301
دانشگاه علوم و فناوری خلیج در شهر مشرف 6924
دانشگاه آمریکایی کویت در شهر کویت 7159
کالج استرالیایی کویت در شهر کویت 7456
دانشکده مدیریت ماستریخت کویت در شهر داسما 7332
دانشگاه آزاد عرب در الجبریه 7998
دانشگاه بین المللی حقوق کویت در شهر کویت 7112
کالج باکس هیل کویت در شهر کویت 7452
کالج فنی کویت 6335
کالج الجونکوین در کویت 8100

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا