شرایط حمل و نقل در استانبول

شرایط حمل و نقل در استانبول

در این مقاله تیم ما در سایت خانه آنلاین وضعیت و هزینه ی حمل و نقل عمومی در شهر استانبول یکی از معروف ترین شهر های گردشگری ترکیه و جهان را مورد بررسی قرار خواهد داد.

استانبول بدون شک یکی از همیشگی ترین گزینه های روی میز برای سفر های خارجی گردشگران بوده و هست. حتی در صورتی که چندین و چند بار به این شهر سفر کرده داشته باشیم  باز هم مقصدی دوست داشتنی برای همه ی ما به حساب می آید. این شهر که سازه هایی به شکل مدرنیته و بافت سنتی را در خود جای داده، دیدنی ها و تفریحات مهیج بسیاری را نیز در مناطق مختلف شهر دارا میباشد.

یک کاری زیبایی که در این شهر صورت گرفته قسمت حمل و نقل عمومی این شهر میباشد اگر قصد دارید مدت زمان نسبتا زیادی را در این شهر سپری کنید بهتر است برای کنترل هرینه حمل و نقل خود استانبول کارت را پیش از هر چیز دیگری تهیه کنید. در ادامه  به توضیح برخی از شرایط حمل و نقل در استانبول میپردازیم.

حمل و نقل با تراموا استانبول

طبق آمار و ارقام های منتشر شده این وسیله نقلیه عمومی محبوب ترین و پرکاربرد ترین وسیله نقلیه در این شهر شناخته شده است شاید دلیلش هم این باشد که در مسیر حرکت این وسیله نقلیه تقریبا تمام بافت های قدیمی و تاریخی و همچنین مناطق زیبای شهری به آسانی قابل رویت هستند. علاوه بر این ویژگی با سرعت بسیار مناسبی که این وسیله نقلیه عمومی داراست یعنی اگر سوار ان شده باشید حواهید فهمید که نه کند است و نه تند و اینکه این فرصت را بوجود می آورد تا بتوانید از منظره ی بیرون لذت ببرید.

حمل و نقل با اتوبوس در استانبول

اتوبوس ها معمولا در تمام نقاط جهان کاربردی هستند و مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. از جمله معایب ان میتوان به سرعت پایینش اشاره کرد یعنی اگر شما برای رسیدن به مقصد عجله داشته باشید نمیتوانید زیاد روی این وسیله نقلیه حساب باز کنید.

اتوبوس های شهر استانبول در حالت کلی به دو بخش اساسی تقسیم میشوند اتوبوس های های خصوصی و اتوبوس های شهری. اتوبوس های خصوصی استانبول رنگ خاص و مخصوص به خود یعنی به سبز و آبی بوده و بخش مقصد آن ها بر روی تابلو علائم زرد رنگ و به صورت بنری نصب شده ولی اتوبوس های عمومی شهر با استایل خاص خود از فرسخ ها متمایز بودن خودشان را نشان میدهند و معمولا در رنگ های متنوعی و خاصی در شهر تردد دارند. اتوبوس های قدیمی تر شهری قرمز و اتوبوس های جدید شهری معمولا بهه رنگ سبز رنگ قابل مشاهده هستند.

حمل و نقل با تاکسی های عمومی در استانبول

موقع تردد در استانبول همانند ایران شما تاکسی های زرد را مشاهده خواهید کرد که عمدتا این رانندگان تاکسی به سه بخش اساسی تقسیم میشوند: دسته ای اول رانندگانی هسنتند که با سرعت بالا به رانندگی میپردازند دسته ی دوم رانندگان سیاستمدار و زرنگ و دسته ی سوم رانندگان عادی را تشکیل میدهند.

در صورتی که سوار تاکسی از نوع دسته اول شدید و احساس خطر در سرعت بالا را کردید کافیست به فارسی بگویید یواش. انها در این کلمه با ما اشتراک دارند و منظورتان را متوجه خواهند شد. رانندگان دسته دوم که گفتیم سیاستمدار هستند علاقه زیادی به شکار مسافران پولدار و گردشگران خارجی دارند و معمولا از تاکسی متر استفاده نمیکنند لازم است بدانید که تاکسی متر وسیله ی سنجش مسافتیست که مسافر سوار تاکسی شده و کرایه ی خود را بر حسب مسافت پیموده شده پرداخت خواهد کرد. توجه داشته باشید که در مناطق معروفی که گردشگران زیاد از آنجا بازدید میکنند تاکسی داران معمولا چند برابر نرخ اصلی کرایه دریافت میکنند به دلیل ازدیاد مسافر و عدم آگاهی از نرخ اصلی کرایه ها.

حمل و نقل با کشتی در استانبول

حمل و نقل با کشتی در استانبول

شاید بدانید که استانبول شهری است که به وسیله ی آبراه به ۲ بخش اصلی تقسیم بندی شده و هر دو به یک اندازه زیبایی و محبوبیت دارند. برای تردد بین این دو معمولا از اسکله استفاده میشود که هیجان و زیبایی های سفر شما را دو برابر خواهد کرد. شما در این شهر اسکله های متنوع زیادی را مشاهده خواهید کرد اما معروف ترین انها عبارت اند از اسکه های بشیکتاش، آرتاکوی، کادیکوی و … شاید بتوان گفت که هیجان انگیز ترین بخش گردش در استانبول استفاده از همین اسکله و کشتی و قایق هاست که زیبایی سفر شما را چندین برابر میکند.

حمل و نقل با مترو در استانبول

در توضیح متروی استانبول باید بگوییم که به جز ایستگاه های تراموا این مترو دارای 9 ایستگاه بوده که نقاط مختلف شهر به همدیگر متصل نموده است و همه روزه از ساعت 6 تا 24 شب فعال میباشد. به طور میانگین هزینه مترو در استانبول برای هر مقصد مبلغی در حدود 3.5 لیر است. این هزینه تنها در صورت استفاده از استانبول کارت شامل تخفیف شده است وگرنه در حالت عادی قیمت ها برای یک بلیط یک سفره 11 لیر،بلیط برای دو سفر 18 لیر، برای سه سفره 22 لیره، پنج سفره 34 لیره و ده سفر 64 لیره محاسبه خواهد شد.

حمل و نقل با دلموش در استانبول

دلموش ها مورد بعدی در لیست وسایل حمل و نقل عمومی بوده و به معنی وسیله پر شده میباشد یعنی بعد از پر شدن حرکت خواهند کرد. این وسایل نقلیه شامل ون های زرد رنگ با توانایی جا به جایی ۱۰ نفر را دارند. کرایه آن چنان بالایی نیز ندارند متوسط کرایه این ون ها برای مسیر های مختلف بین 6 تا 9 لیر میباشد. که این مبلغ از اتوبوس گران تر ولی از تاکسی های زرد ارزان تر در می آیند.

این دولموش ها در مناطق آسیایی بیشتر تردد داشته و نحوه ی پرداخت کرایه ی آنها بصورن نقدی میباشد. توجه داشته باشید که برای آن که راحت تر دلموش ها را پیدا کنید، باید ون های زرد رنگی با تابلو نوشته را جستجو کرده و برای پر شدن منتظر بمانید. ظرفیت نهایی برای این ون ها 10 نفر بوده و تا تکمیل نشدن مسافران حرکت نخواهند کرد.

استانبول کارت چیست؟

استانبول کارت چیست؟

دقیقا همان کارت حمل و نقل و چیزی شبیه به کارت متروی خودمان است. در شهر استانبول می توان آن را با قیمت تمام شده ۷ لیر از تمام مغازه ها و حتی سوپرمارکت های سطح شهر خریداری نمود و سپس به ازای هر مقدار که خواستید اسفاده کنید باید آن را شارژ نمایید.

همچنین نحوه ی صحیح استفاده از آن هم مانند همان ورودی مترو و تراموا می باشد و هیچ فرقی با آنها ندارد. در اسفاده از این کارت در مسیر های مختلف شامل تخفیف خواهید شد یعنی اگر سفر اول برای شما 5 لیر هزینه داشته باشد سفر بعدیتان تنها 3.5 لیر هزینه خواهد داشت و سفر بعدی نیز چیزی کمتر از ان و دلیل این کار هم تشویق عموم جامعه برای اسفاده از این کارت میباشد.

تاکسی های اینترنتی در استانبول

علاوه بر استفاده از تاکسی های خطی، تاکسی های اینترنتی نیز گزینه مناسبی برای حمل و نقل شما محسوب میشوند. پس از نصب اپلیکیشن های مربوطه مثل bitaxi حمل و نقلی عمومی استانبول و میتوانید به راحتی درخواست تاکسی در مبدا را ارائه بدهید دقیقا چیزی شبیه به اسنپ خودمان. تمامی اطلاعات مورد نیاز جهت اطمینان خاطر شما مثل اطلاعات راننده و خودرو در اختیار شما قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه میزان کرایه پرداختی توسط نرم افزار محاسبه میشود راننده نمی تواند مبلغی اضافه تر ازآن از شما اخذ نماید.

هزینه حمل و نقل عمومی در استانبول

به طور کلی هزینه حمل و نقل عمومی در تمام نقاط جهان اعم از استانبول به نوع وسیله انتخابی برای جابجایی و طول مسیر شما بستگی دارد. استفاده از استانبول کارت و ژتون دو روش مناسب و اقتصادی برای پرداخت هزینه ها در این شهر به شمار میروند راجع به استانبول کارت توضیحات لازم رو ارائه دادیم و در ادامه به توضیح ژتون و کاربرد ان خواهیم پرداخت.

ژتون

ژتون، نوعی بلیط است که می توان از آن برای پرداخت هزینه سفر همانند بلیط های تک سفره و دو سفره ی خودمان در حمل و نقل عمومی استانبول استفاده کرد. هر ژتون برای یک سفر اعتبار داشته و  از آن در جاهای مختلف ازجمله ایستگاه های تراموا، مترو و … میتوان استفاده نمود. قیمت میانگین این برگه در شهر استانبول مبلغی نزدیک 3 لیر میباشد.

و سخن آخر اینکه ما در این مقاله، توضیح کاملی از انواع وسایل نقلیه عمومی در شهر استانبول را خدمت شما عزیزان ارائه نمودیم. امیدواریم زحمات تیم ما در سایت خانه آنلاین نتیجه بخش بوده و مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا