سیستم بانکداری ترکیه

سیستم بانکداری ترکیه

همه ی ما میدانیم که بانک و سیستم بانکداری ترکیه از نشانه ها و شاخصه های پیشرفت آن به حساب می آید. کشور ترکیه نیز در سال های اخیر تغییرات و برنامه های زیادی را در جهت ارتقای سیستم بانکداری ترکیه به کار گرفته است که تیم ما در سایت خانه آنلاین در ادامه مطالب به توضیح آنها خواهد پرداخت.

تمامی سیستم بانکداری ترکیه مجهز به شبکه ی بانکی الکترونیک و انلاین هستند یعنی به سیستم بانکی بین المللی در سطح جهان متصل اند. همچنین با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته بانک های ترکیه شعبه های متعددی از معتبرترین بانک های خود در سراسر جهان ایجاد کرده اند.

سیستم بانکداری ترکیه اصول عملکرد و بازدهی خود را با توجه به بازار آزاد مالی پایه و اساس فعالیت موسسات مالی بنا کرده است. در واقع بانک مرکزی تعیین کننده ی اصلی نرخ های بهره نبوده و این نرخ ها توسط بازار آزاد و شرکت های مستقر در آن تعیین و تکلیف میشوند.

نرخ بهره ی سیستم بانکداری ترکیه و البته اکثر نقاط جهان با توجه به نرخ تورم تغییر پذیر است. نرخ بهره ی اصلی وام های بانک مرکزی به دیگر بانک های تجاری نیز در تعیین این مسئله بسیار تاثیر گذار است و یکی از کاربردی ترین فاکتورهای تعیین کننده نرخ بهره در بازار های مالی و سیستم بانکداری این کشور محسوب میشود.

بانک مرکزی مستقر در ترکیه اگرچه یا دخالت مستقیم نرخ بهره را تعیین نمیکند، ولی در واقع ساختار متفاوتی نسبت به سایر بانک ها داشته و وظیفه مهمی برای کشور بر دوشش میبیند.

شاید بتوان گفت مهمترین اقدامات بانک مرکزی این است که در صورت لزومو در سر ضرورت منبع مالی سایر بانک ها را به نحو احسن تأمین میکند.

به علاوه، عملکرد عمده ی بانک مرکزی تامین بودجه و منابع کاربدی دولت نیزاست. این بانک بر حجم پول و نقدینگی تاثیر گذار در کشور دخالت داشته و همچنین اختیار دخالت در ساختار پولی و مالی کشور را دارد.

سیستم بانکی در ترکیه چگونه است؟

سیستم بانکی در ترکیه چگونه است؟

جنبه دیگری که از مهمترین ویژگی ها و برنامه های مطرح شده در سیستم بانکداری ترکیه محسوب میشود، کمک به ایجاد نظم و ثبات اقتصادی در کشور و حفظ ثبات موجود در قیمت ها برای چندین ماه یا سال است.

بانک مرکزی در جریان سرمایه ی بین المللی جلوی پالس های بی رویه اقتصادی بین المللی را میگیرد و از طریق انتشار اوراق قرضه و پیشنهاد های به جا برای تأمین اصلی اقتصاد، در راستای بهبود در زمینه های مختلف مالی و حقوقی عمل می کند.

در یک کلام بانک مرکزی اساسی ترین نقش و کاربردی ترین برنامه ها را در ساختار اقتصادی و توسعه و پیشرفت این کشور دارد.

برای مثال هیئت مدیره ی اصلی اتحادیه بانک های ترکیه، برای رفع مشکلات بوجود امده از عدم وجود نرخ بهره ی ثابت در جلسه ی ۱۶/۰۴/۲۰۰۲ تصمیمی وضع کرد که بر طبق آن نرخ بین بانکی فروش لیره یا همان (نرخ بهره) و بر اساس تصمیم در جلسه ی ۰۵/۰۵/۲۰۰۶ نرخ بین بانکی برای خرید لیره به دقیق و اصولی به تصویب رسید.

به عبارتی در تمام روزهای کاری نرخ های ناشی از عمبکرد بانک ها ماهانه و سالانه توسط اتحادیه ی بانک های ترکیه به طور منظم و کاربردی اعلام میگردد.

سپرده گذاری و خواباندن پول در بانک های دولتی در ضمانت صددرصدی و قطعی دولت است درحالی که سپرده های پولی در نزد بانک های خصوصی نهایتا تا سقف ده هزار لیر توسط دولت به طور قطع و یقین ضمانت میشوند.

سیستم بانکداری ترکیه، براساس چشم انداز تاسیس و نوع خدمات رسانی ای که ارائه میشود بر ۶ نوع عمده تقسیم پذیر است که بر اساس اهداف سرمایه گذاری خود و انتظاری که از سرمایه گذاری دارید میتوانید بانک و سیستم مناسب خودتان را به طور اصولی انتخاب نمایید.

انواع بانک ها در ترکیه

بانکداری تجاری در اصل بزرگترین هدفش از تاسیس، سودآوری است و نه چیز دیگر و این یعنی یک چشم انداز دقیق در سیستم بانکداری. بانک هایی که برای سپرده گذاری در نظر دارید هم در این دسته یعنی بانک های تجاری قرار میگیرند.

بانکداری سرمایه گذاری، بودجه های موجود را به صورت طولانی مدت و برای بخش دولتی و خصوصی مختلف با اهداف مشخص تامین میکنند.

بانکداری پشتیبان یا حامی نوعی دیگر از سیستم بانکداری است که با توجه به روند توسعه و خیزش منابع مالی در کشور و شرکت های ترکیه حمایت های خود را اعلام میکند.

بانکداری مشارکتی بدون بهره، این نوع از بانک ها با تعداد کم در سطح کشور حضور دارند ولی به لحاظ ارائه ی وام های بدون بهره و کمک در ایجاد کسب و کارها اهمیت قابل توجهی داشته و کمک حال مردم این کشور به حساب می آیند. این بانک ها بیشتر با کشورهای اسلامی و سیستم بانکداری اسلامی برخی از کشور ها در ارتباط اند.

قوانین افتتاح حساب برای خارجی ها در ترکیه

کشور ترکیه در جهت پیشبرد اهداف مالی خود و برای ترغیب هرچه بشتر برای ورود سرمایه های خارجی به بازارهای مالی ترکیه، قوانین خود را سهل  و آسان نموده است.

در ابتدای کار فرد خارجی باید یک آدرس معتبر و واقعی ارائه دهد و بدون آن، افتتاح حساب در بانک برای یک خارجی دشوار و تقریبا غیر ممکن است. سپس باید برای اثبات خود شماره مالیاتی که در نتیجه درخواست وی با ارائه ی اصل گذرنامه اش به اداره مالیات به وی داده میشود را باید ارائه دهد.

علاوه بر آدرس محل اقامت و شماره مالیات که نیازهای اولیه ولی اصلی هستند، گذرنامه نیز یک مرحله ضروری دیگر برای افتتاح حساب است.

در این برنامه افتتاح حساب باید گذرنامه خود را به همراه داشته و در موقع درخواست باید نشان دهید. برخی از بانک ها ممکن است از اشخاص خارجی در ترکیه شماره تلفن از مخابرات این کشور را نیز بخواهند.

مدت زمانی که شما برای افتتاح حساب بانکی نیاز دارید شاید فقط چند ساعت طول بکشد با این همه، تحقق شرط و مدرک های ذکر شده در بالا ممکن است از شما چندین روز زمان بگیرد.

یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار در دوره افتتاح حساب بانکی خارجی ها شما به یک فرد که روش های حقوقی و قانونی را به طور کامل بلد باشد نیاز دارید و بهترین گزینه وکیل های با تجربه میباشند که به سرعت و به طور موثر میتوانند پروسه اداری شما را دنبال کنند.

پس از بررسی قوانین بانکداری ترکیه و انچه راجع به مدارک لازم جهت افتتاح حساب در ترکیه لازم است میبینیم که تفاوت اصلی افراد بین المللی با شهروندان خود ترکیه ارائه ی گذرنامه به جای کارت شناسایی ملی میباشد و نه چیز دیگر.

برای کسب تابعیت کشور ترکیه کافیست یک حساب بانکی ایجاد کنید که در آن به مدت ۳ سال حداقل مبلغ ۵۰۰۰۰۰ دلار قرار داشته باشد. افتتاح حساب بانکی برای غیرشهروندان خود ترکیه میتواند یکی از راه های کسب ساده و بی دردسر تابعیت این کشور باشد.

مراحل افتتاح حساب برای اشخاص خارجی در ترکیه

مراحل افتتاح حساب برای اشخاص خارجی در ترکیه

در قوانین بانکداری ترکیه و همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم برای افتتاح حساب اشخاص حقیقی و یا حقوقی به یک آدرس معتبر و واقعی دارای کدپستی و همچنین کد مالیاتی نیاز میباشد.

همچنین ارائه ی مدارک شناسایی برای هر دو شخص حقیقی و حقوقی ضروری و لزومات ابتدایی افنناح حساب به شمار میرود. با این تفاوت که برای شخص حقیقی ارائه ی گذرنامه و مدارک بالا کافی است ولی شخص حقوقی باید تمامی اسناد مربوط به تاسیس و سوابق شرکت و هر آنچه که به وسیله ی ان اقدام به افتتاح حساب میکنند را باید ارائه دهند.

شرایط افتتاح حساب برای شرکت ها

شرکت های خارجی و صاحبان انها به دلایل مختلف و از جمله رونق کسب و کار خود نیاز به افتتاح حساب بانکی در ترکیه را از ملزومات  پیشرفت خود میدانند. در ادامه ی مطالب مراحل اصلی و قانونی برای باز کردن حساب بانکی توضیح خواهیم داد.

حساب بانکی شرکت را اول از همه مدیر و در ادامه ی سلسله مراتب شریک و شخصی که صلاحیت داشته باشد میتواند ایجاد کند.

در این نوع افتتاح حساب هم باید همانند افتتاح حساب شخصی، قبل از هر چیز باید شماره مالیاتی از اداره ی مالیات مربوطه دریافت شود.

البته الزامی در این نیست که این شرکت حتما در ترکیه فعالیت های تجاری و وجود خارجی داشته باشد. هر شرکتی که آدرس اقامت خود را بتواند بگیرد خواهد توانست که شماره مالیاتی را نیز از اداره مالیات درخواست کرده و برای ایجاد حساب اقدام نماید.

قوانین بانکداری در ترکیه

در صورت جلسه های دولت ترکیه برای افتتاح حساب بانکی شرکت های خارجی اشاره شده است که مدارک زیر باید ارائه شوند مدارکی از جمله اساسنامه و چشم انداز پیشبردی شرکت، سند ثبت در اتاق بازرگانی، مدارک صلی تأسیس و فعالیت و همچنین سوابقی که در شناسنامه ی کاری شرکت باید ثبت شده باشد.

شخصی که از طرف شرکت اقدام به افتتاح حساب بانکی مینماید باید از جمله سه شخصی باشد که در مطالب بالا اشاره شد و همچنین این شخص میتواند با رائه مدارک لازمه به هر بانک در کشور ترکیه مراجعه نموده و افتتاح حساب نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا