قوانین و دانستنی های عجیب ترکیه

قوانین و دانستنی های عجیب ترکیه

ترکیه کشوری در همسایگی شمال غربی از لحاظ جغرافیایی با ایران قرار دارد که هر کسی با تجربه یک بار سفر به ناحیه از زمین قطعا شیفته و دلباخته اش می شود. این کشور فوق العاده به دلیل داشتن مناطق گردشگری متنوع و جذاب، در سطح جهان شناخته شده و ششمین مقصد گردشگری توریست ها در کل جهان نیز به شمار می رود. اگر کسی عاشق آثار باستانی و مناطق با قدمت باشید و کشف اماکن تاریخی را دوست بدارد و یا فردی عاشق تفریح و گردشگری روزانه باشد در هر حال کشور ترکیه میتواند جوابگوی تمام این سلیقه ها باشد.

در واقع ترکیه شهرهای توریستی و نقاط بکر متنوعی دارد که هریک از آن ها برای گروهی از مردم جذاب و رویایی به حساب می آید. اما این کشور زیبا و پرطرفدار مانند بسیاری دیگر از کشورهای مطرح و به نام دنیا دارای حقایق جالب و شاید غیر طبیعی است که شاید بسیاری از توریست ها از آن مطلع  نباشند. در این مقاله تیم ما در سایت خانه انلاین نیز با آگاهی بر این موضوع سعی کرده است تا قوانین و دانستنی های عجیب ترکیه را به آگاهی هموطنان عزیزمان برساند.

جالب ترین دانستنی ها در مورد ترکیه

جالب ترین دانستنی ها در مورد ترکیه

در اکثر کشور های دنیا ترکیه را مرکز جهان میدانند. شاید دلیل اصلی آن هم این است که همه افراد از مقصد فرودگاه بین المللی استانبول که به تازگی جایگزین فرودگاه اتاتورک شده است در شهر استانبول می توانند به همه مکان‌ های دنیا و بیش از 100 کشور مطرح در سطح زمین سفر کنند. باید در نظر داشته باشیم که سفر به بیش از 280 مقصد و شهر مختلف در بیش از 100 کشور از طریق این فرودگاه امکان پذیر است. ناوگان هواپیمایی ترکیه با برنامه ریزی ها و تدابیر لازم توانسته سریع ‌تر رشد کند و اکنون خود را یکی از بهترین ‌خطوط هوایی در اروپا و سطح جهان به اثبات رسانده است.

 • قدیمی ترین بازار جهان در ترکیه حضور دارد. بازار استانبول یک بازار بسیار بزرگ و با قدمت می باشد که در آن می توانید هر آن چه که به فکر شما خطور میکند را به راحتی تهیه کنید. این بازار مشهور و خاص دارای بیش از 64 خیابان و بیش از 4 هزار مغازه است. همچنین این مکان منبع درآمد بیش از 26 هزار نفر را هم تامین میکند.
 • شهر نام اشنای استانبول به گونه ای ساخته شده که در دو قاره اروپا و آسیا حضور دارد. بزرگ ترین و مطرح ترین شهر ترکیه، نیز محسوب میشود که در میان توریست ها هم بسیار پر طرفدار و پر تردد است. از این شهر یک قسمت اصلی یعنی بخش جنوبی آن در آسیا و قسمت نسبتا بزرگ ان در شمال این شهر در اروپا واقع شده است و بخش های اروپایی و آسیایی استانبول توسط تنگه نام آشنا در بین شهروندان ترکی یعنی تنگه بسفر از هم جدا می شوند.
 • ترکیه مانند مناطق ترک نشین کشورمان بیشترین مصرف سرانه چای در جهان را از ان خود کرده است. یک امار اعجاب انگیز از مردم ترک اینکه حدود 96٪ از کل جمعیت ترکیه حداقل 1 فنجان چای را در روز در وعده های غذایی خود می نوشند. با این امار میشود حدس زد که هر فرد بطور سالانه بیش از 3 کیلو چای مصرف میکند. اگر تصمیم به گردش و خوشگذرانی در استانبول را دارید، نباید تجربه نوشیدن یک چای سنتی و اصیل ترک را از دست بدهید.
 • ترکیه ای ها سومین کشور با کاربران زیاد در فیس بوک هستند. سی و هفتمین کشور بزرگ جهان از نظر آمار جمعیت با حدود هشتاد میلیون نفر جمعیت در اسفاده از کل شبکه ها و فضای مجازی نیز در جایگاه هفتم قرار دارد. 96٪ از جمعیت این کشور از فیس بوک استفاده می کنند و به عنوان یکی از فعال‌ ترین کاربران این پلتفرم پرطرفدار در سطح زمین شناخته می ‌شوند.
 • ترکیه محل کباب دنیا کباب ترکی که به نام دونر شناخته میشود از معروف ترین کباب ها در سطح بین المللی است. در ترکیه، انواع متنوعی از کباب و خورد و خوراک وجود دارد. این ترک ها بودند که این کباب را برای نخستین بار اختراع کردند و هنوز هم بهترین افرادی هستند که این غذای اعجاب انگیز را در سطح جهان با کیفیت بالا درست می ‌کنند.
 • بیشت تر نصف افراد این کشور زیر 30 سال سن دارند. جالب است بدانید که 23.4٪ از جمعیت ترکیه زیر 14 سال یعنی نوجوان و بیش از نیمی از کل جمعیت آن زیر 30 سال یعنی اصلی ترین دوره جوانی را پشت سر میگذارند. در این کشور تنها 8.5٪ از جمعیت پیرتر و سنی بالا 65 سال را دارا هستند.
 • کشتی روغنی ورزش ملی ترکیه یکی از ورزش های ملی و باستانی در سطح کشور ترکیه، یک ورزش با نامی جالب یعنی کشتی روغنی است. در این نوع از کشتی،  همانطور که از اسمش مشخص است کشتی گیران پیش از این که شروع به کشتی گرفتن با حریف کنند، خود را غرق در روغن مخصوص زیتون می کنند.
 • قهوه ترک و معرفی آن به اروپا همان طور که می دانید قهوه ترک دارای طرفداران سر سخت و زیادی است؛ با این که ابتدای پیدایش قهوه در ترکیه نیست اما این ترک ها بودند که در اوایل قرن شانزدهم نوشیدنی ای مخصوص به نام قهوه را به اروپایی ها معرفی نمودند.
 • بابا نوئل متولد ترکیه است یکی دیگر از واقعیت های جالب و باورنکردنی راجع به کشور ترکیه این است که بابانوئل یا همان سنت نیکلاس، در قطب شمال متولد نشده، بلکه در منطقه معروف بین شهروندان یعمی منطقه پاتارا در جنوب غربی ترکیه متولد شده است.
 • گل های لاله اصالتی ترکیه ای دارند اکثر مردم دنیا بر این باورند که گل های لاله متعلق به هلند هستند. اما در حقیقت گل های لاله اصالتی ترکیه ای دارند و از آغاز قرن 17 میلادی در بین عموم مردم این کشور بسیار محبوب بوده اند. در همان روزگاران هم گل لاله از ترکیه به هلند صادر شده است و امروزه مردم دنیا از این مسئله بی اطلاع هستند.
 • راه آهن و تونل در ترکیه، به شمار می آید. این نوع از قطار یعنی کابلی زیرزمینی “تونل” در ترکیه در تاریخ 17 ژانویه 1875 شروع به کار کرد و به دومین راه آهن زیرزمینی دنیا بعد از راه اهن ملی لندن تبدیل شد. تونل اولیه و اصلی بین ایستگاه های بی اغلو و کاراکوی همچنان رونق داشته و یکی از قدیمی ترین و با اصات ترین خط آهن های باقی مانده در قاره اروپا به شمار می آید.
 • لئوناردو داوینچی طراح پل گالاتا یکی از حقایق بسیار تکان دهنده که احتمالا بسیاری از مردم از آن بی خبر هستند این است که قرار بر این بود که لئوناردو داوینچی بین سال های 1502 و 1503، طراح پل معروف گالاتا ترکیه باشد. سلطان بایزید دوم در آن دوران داوینچی را مسئول طراحی پلی میکند که بر اساس سه اصل و قضیه مطرح درعلم هندسه یعنی قوس فشرده، منحنی سهمی (پالا بولیک) و قوس کیستون، روی یک شاخ طلایی به انگلیسی میشود (گلدن هورن) را پی ریزی کند. طرح داوینچی به طولانی ترین و بزرگترین طح یک پل در زمان خود تبدیل شد ولی سلطان بایزید طرح او را به دلایل مسخره ای نپذیرفت.
 • بزرگ ترین تولید کننده فندق دنیاست شاید اغلب مردمی این مقاله را میخوانند، ترکیه را با قهوه ترک و مناطق گردشگری اش بشناسند، اما بهتر است بدانید که در واقع ترکیه بزرگ ترین تولید کننده فندق در کل سطح جهان به حساب می آید. ترکیه حدود 73.9 درصد از فندق دنیا را عهده دار بوده و تامین می کند.
 • استفاده از کلاه قرمز رنگ در ترکیه ممنوع اعلام شده است. از جمله آخرین دانستنی های تعجب برانگیز درباره ی کشور ترکیه که در اینجا برایتان اشاره کرده ایم ممنوعیت کلاه قرمز در ترکیه است. در سال 1925 زمان حکومت داری آتاتورک در ترکیه استفاده از این نوع کلاه ممنوع اعلام شد و دلیل جالبی هم که داشت این بود که به نظرش این کلاه برای مردم مدرن و پیشرفته ترکیه بیش از حد سنتی و قدیمی طور بوده است. به خاطر ارزش و احترام بزرگمرد ترکیه یعنی آتاتورک هنوز هم استفاده از این نوع کلاه قرمز رنگ در ترکیه غیر قانونی است.

قوانین و مقرارت توریست ها و مسافران در ترکیه

قوانین و مقرارت توریست ها و مسافران در ترکیه

ترکیه هم مانند بسیاری از کشورهای مطرح و مدرن جهان برای توریست ها و مسافران خود ضوابط و قوانینی را وضع کرده که افراد با ورود به این کشور باید انها را رعایت کنند. در هنگام سفر باید بدانید که شما فقط سه ماه متوالی می توانید در این کشور اقامت داشته باشید و برای ماندن بیش از سه ماه باید مراحل قانونی ان را طی نمایید.

اگر در ترکیه اقدام به کار های خلاف عرف و قانون نمایید و یا آسیب ها و هنجار های اجتماعی را رعایت نکنید قطعا اخراج خواهید شد. اگر مدت اعتبار گذرنامه یک فرد خارجی کمتر از پنج ماه باشد باید پیش از سفر به ترکیه اقدام به تعویض پاسپورت خود نماید در غیر این صورت در هنگام ورود به فرودگاه استانبول، قطعا مبلغ 325 لیر ترکیه جریمه خواهد شد.

اگر در ترکیه شما به هر علتی توسط پلیس محلی ان بازداشت شدید از مامورین و یا دوستان خود بخواهید که سریعا به سفارت یا نزدیک ترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ان محل اطلاع دهند و از هر نوع امضایی زیر هر نوع برگه خودداری نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا