شرایط ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه

شرایط ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه

ثبت نام در مدارس ایرانی موجود در ترکیه، توسط بسیاری از شهروندان کشور عزیزمان که درصدد مهاجرت چه به صورت دائم و چه به صورت تحصیلی به ترکیه هستند امروزه دغدغه ی خانوارهای ایرانی به شمار میرود از همین رو تیم ما در سایت خانه انلاین تمام تلاش خود را برای سهولت ثبت نام در این مدارس به کار خواهد گرفت.

برخی از این مدارس در شهرهای استانبول و آنکارا مهم ترین شهر های ترکیه قرار گرفته اند. لازم به ذکر است که این مدرسه ها به زبان فارسی و دیگر زبان ها به کودکان آموزش داده میشود.

به همین دلیل خانواده هایی که دارای حق اقامت کشور ترکیه هستند با فراغ بال میتوانند فرزندان خود را ثبت نام نموده و با خیالی راحت پروسه ی تحصیل آنها را زیر نظر بگیرند.

لازم به ذکر است که این مدرسه ها به نسبت مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه هزینه های تحصیلی بسیار پایینی را دربردارند.

برنامه زمانی شروع تدریس و کلاس ها بسیار شبیه به ایران بوده به طوری که ثبت نام مدارس در تیر ماه تابستان و شروع کلاس ها نیز در ابتدای مهر ماه پاییز خواهد بود.

نحوه آموزش به کودکان نیز براساس متدها و اصول اخلاقی موجود در سیستم آموزشی ایران برنامه ریزی شده است.

باید توجه داشته باشید که همانند اکثر کشورهای روز دنیا برای ثبت نام در مدارس ایرانی لازم است که در ابتدا اقدام به اخذ اقامت کشور ترکیه نمایید زیرا بدون کیملیک کارت یا کارت شناسایی هویت ملی مدارس از ثبت نام دانش آموزان اجتناب خواهند نمود.

سیستم آموزش مدارس ایرانی در ترکیه

سیستم آموزش مدارس ایرانی در ترکیه

همانطور که در پاراگراف بالا اشاره نمودیم سیستم آموزش این مدارس نیز با سیستم آموزش و پرورش داخل ایران یکسان میباشد. تنها تفاوت موجود بین مدارس ایرانی و ترکیه ای روزهای تحصیل در هفته میباشد که در ایران شنبه تا چهارشنبه ولی در ترکیه و اروپا دوشنبه تا جمعه میباشد.

ساعات تدریس در روزهای مختلف هفته با توجه به مقاطع تحصیلی میتواند متفاوت باشد. البته که در اکثر این مدرسه ها کلاس های فوق برنامه و آموزش های اضافی از جمله آگاهی افزونی لازم نیز در اختیار دانش آموزان قرار داده میشود.

در بیشتر مواقع کلاس ها مختلط بوده و دانش آموران یک جا آموزش میبینند و فقط در صورتی که تعداد افراد موجود در یک کلاس تحصیلی بیش از حد و بیشتر از میانگین یک کلاس باشد و دانش آموزان پسر و دختر بتوانند کلاس کامل و جدا از هم را تشکیل بدهند فقط در آن صورت از هم جدا تحصیل خواهند کرد.

ثبت نام در این مدارس در ترکیه از اوایل تیر ماه شروع شده و برنامه ریزی تحصیلی آنها همانند کشور ایران خواهد بود. کلاس ها فقط در شیفت صبح برگزار خواهد شد و در شیفت بعد از ظهر کلاس های فوق برنامه در نظر گرفته شده است.

کتاب هایی که توسط معلمان تدریس می گردد همان کتاب هایی است که در آن پایه در ایران نیز تدریس میشوند.

برای تحصیل در این مدرسه ها باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشید و افرادی که به هر دلیلی از تابعیت جمهوری اسلامی ایران سلب شده اند دیگر حق ثبت نام در این مدارس را ندارند.

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

طبق موارد اشاره شده در بالا زمانی که والدین تصمیم گیری میکنند تا به ترکیه مهاجرت داشته باشند بدون شک یکی از مهم ترین دغدغه های آنها مبحث تحصیل فرزندانشان و آینده ی تحصیلی آنهاست.

به خصوص که در بسیاری از خانواده ها فرزندانشان به زبان های ترکی و یا انگلیسی تسلط کافی را نداشته و در مدارسی که میخواهند ثبت نام کنند اعم از دولتی و خصوصی و نیمه خصوصی با مشکل مواجه میشوند.

به جز عده ای اندکی که در بخش شمال غربی کشور یعنی در استان های آذربایحان های شرقی و غربی، اردبیل، همدان، زنجان که تا حدودی با زبان ترکی آشنایی دارند.

در این شرایط و برای تحصیل آسان در ترکیه بهترین تصمیم برای والدین ثبت نام فرزندانشان در مدارس ایرانی موجود در ترکیه میباشد که در طی این مدت تحصیل کودکان میتوانند به سایر زبان های زنده در ترکیه نیز تسلط یابند.

شاید بتوان گفت که بهترین زمان برای گرفتن اقامت و اقدام برای آن ابتدای سال جدبد یعنی فروردین ماه باشد چون این پروسه حداقل چها ماه تا پنج ماه فرصت نیاز دارد.

در این پروسه اقامت پس از اولین اقدام جهت اخذ آن اداره مهاجرت ترکیه بعد از گذشت مدت زمانی نزدیک سه ماه به شما وقت راندوو میدهد.

پس شما هرچه قدر زودتر از شروع سال تحصیلی جدید برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید فرزندانتان میتوانند بهتر و بدون تاخیر در مدارس حاضر شده و تا حدودی هم با فضا و جو موجود در آنجا وفق پیدا کنند که در تحصیل انها نیز بدون شک موثر خواهد بود.

مدرسه ایرانی فجر در ترکیه

مدرسه ایرانی فجر در ترکیه

این مدرسه در مرکز استانبول واقع تاسیس شده است. تأسیس مجتمع های آموزشی ایرانیان واقع در استانبول، همزمان با آخرین سال های حکومت امپراتوری عثمانی، یعنی نزدیک 140 سال پیش بوده است.

پس از انقلاب اسلامی ایران در سال 57 این مدرسه به سفارت جمهوری اسلامی ایران تعلق گرفت و از آن زمان تا الان به‌عنوان یک مدرسه دولتی ایرانی وابسته به قوانین جمهری اسلامی در ترکیه به فعالیت پرداخته است.

مدرسه فجر ایرانیان دو شعبه و محل تحصیل وابسته به خود دارد. شعبه اصلی یا شعبه مادر در بخش (سلطان احمد) و شعبه دیگر آن در شهر استانبول و منطقه ی معروف (توپکاپی) بنا نهاده شده است.

همانطور که گفته شد سیستم آموزشی این مدارس نیز وابسته و تحت نظر سیستم و قوانین آموزشی ایران است و از طریق این مدارس دانش آموزان میتوانند به کلیه مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان دسترسی کامل داشته باشند.

همچنین باید اشاره کنیم که این مدرسه دانش‌ آموزان ایرانی را برای ورود به دانشگاه‌ و کالج های برتر ترکیه آماده میکند.

با توجه به قوانین مدرسه دانش آموزان باید از لباس های فرم و یکدست در مدرسه استفاده کنند.

لباس فرم پسران به صورت کت و شلوار سرمه‌ ای رنگ و پیراهن سفید و برای دختران در دوره ی ابتدایی مانتو شلوار آجری با مقنعه سفید و در مقاطع بالاتر مانتو شلوار سرمه‌ ای با مقنعه طوسی، است.

همچنین این مرکز آموزشی همکاری های لازم جهت تهیه سرویس رفت و آمد برای دانش آموزان ایرانی خود را ترتیب داده و بر نحوه ی عملکرد آنها نیز نظارت کامل دارد.

هرچند که هزینه سرویس جدا از هزینه ثبت‌ نام بر عهده دانش آموز بوده و در هر سال تحصیلی باید پرداخت شود. سرویس رفت و آمد دارای چهار مسیر از مناطق مختلف استانبول به مدرسه ی فجر را شامل میشود.

مدارک لازم جهت ثبت نام دانش آموزان در مدارس ایرانی ترکیه

  • شناسنامه فرزند
  • اصل گذرنامه فرزند و والدین
  •  برگه اقامت معتبر یک ساله فرد برای سال تحصیلی از اول مهر تا پایان ۳۱ شهریور سال بعد از آغاز تا پایان سال تحصیلی مورد نظر
  • شش قطعه عکس رنگی در ابعاد سه در چهار مثل مدارس ایرانی
  • تکمیل فرم های مورد نیاز مدرسه مقصد
  • کارنامه فارغ التحصیلی مقطع تحصیلی پیشین یا همان گواهینامه فارغ التحصیلی مقطع تحصیلی پیشین
  • سوابق تغییر رشته در صورت وجود داشتن
  •  ارائه دفترچه سلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا