اطلاعات درباره خوابگاه های دانشجویی کشور ترکیه

اطلاعات درباره خوابگاه های دانشجویی کشور ترکیه

خوابگاه های دانشجویی ترکیه برای اقامت دانشجویان به سه دسته کلی دولتی، نیمه خصوصی و خصوصی تقسیم میشوند.

خوابگاه های دولتی و نیمه خصوصی که بخش بزرگی از خوابگاه ها را تشکیل میدهند تحت نظارت سازمان KYK بوده و خوابگاه های خصوصی ترکیه نیز به صورت خصوصی با نظارت دانشگاه های مربوطه اداره میگردند.

متخصصان ما در سایت خانه انلاین نیز نهایت سعی خودرا برای شناخت هر چه بهتر شرایط خوابگاه های دانشجویی ترکیه به کار گرفته است.
سازمان KYK که به صورت خلاصه و مخفف عبارت Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Kurumu میباشد امکان اقامت دانشجویان در خوابگاه های دولتی و نیمه خصوصی ترکیه را مورد بررسی قرار داده و امکان اسکان در آنها را ارائه میدهد.

هدف از این تاسیس این مجموعه ایجاد امکان اسکان و اقامت در هر شرایط برای دانشجویان درحال تحصیل چه در داخل و چه در خارج از کشور ترکیه، ایجاد موقعیت های مناسب اشتغال، تامین نیازهای غذایی روزمره، آموزش و پرورش از لحاظ تعاملات اجتماعی و ارتقای سطح فرهنگی، تقویت توانایی های ورزشی فردی، امکان دریافت وام دانشجویی و هم چنین بورس تحصیلی و تسهیل در مقاطع مختلف تحصیلی برای دانش پذیران میباشد.
برای ایجاد تفریح جهت رفاه حال دانشجویان و گذراندن اوقات فراغت و تقویت توانایی های بدنی و آمادگی جسمانی، ذهنی و فرهنگی فردی و جمعی و ترغیب به ایجاد حس برادری و برابری در بین دانشجویان خارجی و داخلی، فعالیت های فوق برنامه ورزشی و مسابقه های مختلفی در بین خوابگاه های تحت نظارت این سازمان و دانشگاه ها و استان ها برگزار میگردد.

همچنین برای جلوگیری از ایجاد احساس دوری از خانه و دلتنگی های فردی و افسردگی خدمات روانشناسی و آگاهی افزونی در مورد کنترل احساسات نیز ارائه میگردد.

آن دسته از دانشجویان بین المللی ای که بورس تحصیلی ندارند نیز پس از اعلام نتایج آزمون ورودی و کسب نمره ی قبولی لازم با ورود به پرتال e-devlet برای نام نویسی و حضور در این خوابگاه ها و قبول شرایط اسکان این مکان ها میتوانند اعلام حضور کنند.

نتایج  نهایی درخواست های اسکان در این خوابگاه ها طبق برنامه ی زمانی اعلام شده در سایت رسمی KYK اعلام میشود.

چه کسانی میتوانند در خوابگاه های دانشجویی ترکیه اسکان یابند؟

چه کسانی میتوانند در خوابگاه های دانشجویی ترکیه اسکان یابند؟

 • کسانی که  با شرکت در آزمون ورودی ترکیه یعنی YÖS حق تحصیل در ترکیه را بدست می آورند.
 • دانشجویانی که نتوانسته اند ترم تحصیلی خود را به طور کامل بگذرانند.
 • دانشجویانی که از  پذیرش تکمیل ظرفیت دانشگاه قبول شده اند.
 • دانشجویانی که سنوات آنها به پایان رسیده و با استفاده از قانون عفو به تحصیل ادامه میدهند.
 • دانشجویانی که به واسطه  قبولی در آزمون توانایی وارد دانشگاه مربوطه شده اند.
 • دانشجویان سه مقطع اصلی لیسانس، ارشد و دکتری.

هزینه های خوابگاه های دانشجویی ترکیه

 • هزینه خوابگاه های دولتی ترکیه با توجه به بودجه بندی و شرایط اقتصادی در نظر گرفته شده و تقریبا ماهانه به صورت ۲۰۰ لیر در نظر گرفته شده است.
 •  دانشجویانی که در خوابگاه های نیمه خصوصی حاضر میشوند مبلغی بین ۲۱۵ الی۳۴۰ لیر را باید پرداخت نمایند.
 • دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی که تحت نظر دولت ترکیه میباشد باید ماهیانه مبلغی نزدیک ۴۰۰ لیر پرداخت نمایند.
 • اگر دانشجو کل هزینه خوابگاه هایی دولتی را هنگام ثبت نام به صورت یک جا واریز نماید ۲۰ درصد تخفیف برای دانشجو لحاظ خواهد شد.
 • هزینه های پرداختی خوابگاه های دولتی ترکیه وسایل گرمایشی، برق، آب و اینترنت را شامل میشود.

نحوه ی اسکان و امکانات در خوابگاه های تورکیه

تعداد دانشجویان ساکن در هر اتاق در خوابگاه های نیمه خصوصی موجود حداکثر ۳ نفر میباشد و بر اساس متراژ و انازه بندی اتاق ها به صورت تک نفره، دو نفره و سه نفره میباشند.

در خوابگاه های دولتی کشور ترکیه نهایت ظرفیت پذیرش دانشجو در هریک اتاق های خوابگاهی بین ۴ الی ۶ نفر در نظر گرفته شده است.

در اکثر خوابگاه های دولتی آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام به صورت مشترک بوده و تخت خواب های دانشجویان به شکل دو طبقه طراحی شده است.

در خوابگاه های نیمه خصوصی سرویس های بهداشتی و حمام به صورت جداگانه در داخل اتاق ها میباشد و هر یک از دانشجویان دارای کمد و میز مطالعه شخصی بوده و تخت خواب های دانشجویان نیز به صورت تک تخته میباشد.

تمامی خوابگاه های ترکیه مجهز به اینترنت پر سرعت بوده و با توجه به نوع خوابگاه، از لحاظ دولتی یا خصوصی بودن اینترنت مخصوص هر طبقه و یا هر اتاق میباشد.

تمامی خوابگاه های ترکیه به رخت شور خانه با دستگاه های لباسشویی مجهز میباشند و دانشجویان در مدت زمان ساعات کاری و با زمان بندی اعلام شده میتوانند از امکانات رخت شور خانه بصورت رایگان استفاده نمایند. تامین مواد شوینده همانند اکثر کشور در اینجا نیز بر عهده خود دانشجویان میباشد.

دانشجویان در خوابگاه های نیمه خصوصی پس از اتمام ساعات کاری و تا ساعت ۲۳ شب میتوانند با پرداخت ۶ لیر اضافه بر هزینه اسکان هزینه از خدمات رخت شور خانه نیز استفاده نمایند.

نظافت خوابگاه های ترکیه توسط پرسنل خدماتی ساکن در طبقات خوابگاه ها انجام میپذیرد که شامل گردگیری و طی کشی میباشد، بقیه امور نظافت شخصی بوده و مربوط به خود دانشجویان میباشد.

برای رعایت نظافت شخصی و جلوگیری از پخش ویروس از بالشت، ملحفه و ست رو تختیو یکدست در اختیار دانشجویان قرار داده میشود.

مسکن جوانان در ترکیه

مسکن جوانان در ترکیه

یکی دیگر از انواع اقامتگاه‌ های کشور ترکیه که برای اسکان دانشجویان پیشنهاد میشود، مسکن جوانان است.

منظور از این نوع اقامتگاه ها آپارتمان‌ هایی با قیمت مناسب برای جوانان و دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه است.

دانشجویان ترکیه‌ ای و خارجی میتوانند از این مسکن ها استفاده کنند. مسکن جوانان در ترکیه بسیار محبوب بوده و دانشجویان زیادی که مشغول کار و تحصیل هستند در این اقامتگاه‌ ها ساکن هستند.

مسکن جوانان همانند خوابگاه ها میتواند گزینه مناسبی برای زندگی مستقل و البته دانشجویی باشد به طوری که شما میتوانید با آشنا و دوستان خود به انتخاب خودتان در یک محل زندگی کنید. است.

نکته دیگر اینکه برخلاف خوابگاه های دانشجویی در اینجا برخی از هزینه ها مانند صورتحساب‌ قبض های آب، گاز و … و هزینه های تهیه غذا نیز برعهده خود دانشجویان و ساکنان آن میباشد. هزینه اجاره آپارتمان‌ های مسکن جوانان با توجه به محل زندگی و مناطق مختلف شهری متفاوت هستند.

از دیگر مزایای مسکن جوانان میتوانیم به مناسب بودن برای افراد شاغل و هزینه به صرفه تر نسبت به آپارتمان ها اشاره کنیم.

خانه های اجاره ای ترکیه

اگر دغدغه مالی و کنترل هزینه ها برایتان زیاد در اولویت نباشد میتوانید در خانه‌ های اجاره‌ ای و آپارتمان های دلخواه در مناطق و ویو های متنوع ترکیه، زندگی عالی و کاملا مستقل را بصورت رویایی تجربه کنید.

در همه مناطق شهری و محلی ترکیه خانه‌ های متنوعی برای اجاره وجود دارد که شما میتوانید با توجه به وسع مالی و نیاز روزمره خود یک گزینه مناسب را برای اجاره و زندگی مهیج پیدا کنید.

اجاره کردن خانه در حوالی دانشگاه محل تحصیل، میتواند هزینه های شما را از لحاظ رفت و آمد و میزان زمانی که صرف میکنید بسیار مقرون به صرفه تر نماید.

همانطور که میدانیم هزینه اجاره خانه در شهرهای مختلف متفاوت بوده و بیشترین نرخ آن مربوط به شهر های استانبول و آنکارا پایتخت این کشور میباشد.

ولی به طور تقریبی و میانگین از شهر های مختلف ترکیه میتوان گفت اجاره یک خانه 90 متری، مبلغی در حدود 600 تا 3000 لیر را در بر دارد. از دیگر زیبایی های خانه‌ های اجاره‌ ای در کشور توریستی و با اصالت ترکیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استقلال کامل در زندگی شخصی بدون دخالت هیچ ناظری
 • امکانات کامل با توجه به نیاز شما بصورت دانشجو یا غیره
 • آسایش و ایمنی و راحتی بیشتر نسبت به سایر اقامتگاه‌ ها و خوابگاه ها

در آخر

مهاجرت تحصیلی به ترکیه میتواند موفقیت بزرگی در شرایط فعلی برای یک دانشجوی ایرانی به حساب آید. ترکیه برای اسکان دانشجویان خارجی و داخلی خود برنامه ریزی دقیقی را صورت داده است.

از جمله آنها خوابگاه‌ های دولتی خصوصی و نیمه خصوصی، خانه‌ های اجاره‌ ای، مسکن جوانان و … گزینه‌ های کاملا مناسبی برای اسکان دانشجویان از اقصی نقاط جهان به شمار می آیند.

و هر فرد میتوانند با توجه به شرایط و کنترل یا عدم کنترل هزینه ها و نیازهای روزمره خود، یکی از آنها را انتخاب کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا