معتبرترین دانشگاه های ترکیه

معتبرترین دانشگاه های ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه به دلیل داشتن برنامه و سیستم به روز و کارآمد، جذابیت بسیاری برای دانشجویان جهانی دارد. این کشور به دلیل وجود دانشگاه‌ های با اعتبار بین المللی و بخش‌ های تحقیق و توسعه فعال، یکی از اصلی ترین هدف های تحصیلی برای دانشجویان در رشته‌ های مختلف از جمله رشته های مهندسی، گرایش های مختلف پزشکی، هنر و علوم انسانی و  … محسوب می‌ شود. از همین رو سایت خانه آنلاین میکوشد تا نهایت تلاش خود را برای آگاهی افزونی ملت عزیزمان به کار گیرد.

اصلی ترین مزایای تحصیل در ترکیه چیست؟

اصلی ترین مزایای تحصیل در ترکیه چیست؟

باید توجه داشت که در کشور ترکیه، دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌ شوند. علاوه بر تحصیل به زبان انگلیسی اصلی ترین دغدغه ی دانشجویان رو مسئله ی مالی تشکیل میدهد که در این زمینه هم میتوان امتیاز قابل قبولی برای دانشگاه های تورکیه در نظر گرفت زیرا هزینه‌ های تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای دیگر همچون آمریکا، کشورهای اروپایی و استرالیا بسیار کمتر است.

در ادامه به معتبرترین دانشگاه های ترکیه و دانشگاه هایی که بیشتر مقصد رو برای ایرانی ها دارند میپردازیم.

نحوه ی پذیرش دانشگاه های خصوصی ترکیه

نحوه ی پذیرش در دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه همانند دانشگاه‌ های دولتی می باشد. به طوری که دانشجویان باید نمره ی قبولی را در آزمون ورودی کسب کنند همچنین دانشجویان مکلفند ریز نمرات و سایر مدارک لازم را ارائه نمایند. اصلی ترین آزمون ورود به آزمون ÖSYM میباشد، آزمونی استاندارد که دانش و مهارت دانشجو را در زمینه های مختلف ارزیابی میکند.

رنکینگ و رتبه جهانی دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی از رتبه های برتر جهانی برخوردار می باشند که متخصصان سایت خانه

انلاین اصلی ترین آنها را در این مقاله گرد آورده اند.

دانشگاه کوچ، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول و دا در لیست دانشگاه های برتر ترکیه قرار دارند.

رنکینگ و رتبه جهانی 2023 برخی از دانشگاه های مطرح ترکیه

نام دانشگاه رتبه در ترکیه رتبه جهانی رتبه آسیا
دانشگاه کوچ 8 697 161
دانشگاه بیلکنت 9 684 764
دانشگاه سابانجی 16 953 253
دانشگاه فنی خاورمیانه 4 547 115
بغازیچی دانشگاه 2 377 70
دانشگاه فنی استانبول 7 643 145
دانشگاه آنکارا 10 722 174
دانشگاه قاضی 25 1225 369
دانشگاه حاجت تپه 5 554 120
دانشگاه استانبول 12 745 182

کدام دانشگاه های ترکیه برای تحصیل بهتر است؟

دانشگاه بغازیچی استانبول

دانشگاه بغازیچی استانبول

دانشگاه بغازیچی یا بوغازیچی که در شهر استانبول جای دارد و یکی از بزرگترین مراکز آکادمیک در این کشور به حساب می آید که امکانات تحقیقاتی زیادی را برای رفاه حال دانشجویان نیز ارائه می‌دهد. در این دانشگاه همه ی شرایط تحصیل برای محصلان داخلی و خارجی به طور یکسان فراهم شده است. همچنین دانشگاه بغازیچی رشته‌ های گوناگون تحصیلی را نیز در برمیگیرد و برخی از رشته‌ ها را به زبان انگلیسی تدریس می‌ کند.

از نظر اکثر دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل میکنند دانشگاه بغازیجی برترین دانشگاه بین المللی این کشور محسوب میشود. این دانشگاه هفت خوابگاه دانشجویی دارد که در مجموع ظرفیت آنها ۲۵۰۰ نفر را شامل میشود؛ همچنین آپارتمان‌ های لوکسی را نیز برای اقامت دانشجویان با ظرفیت ۴۸۶ نفر فراهم کرده است.

براساس رده بندی نهایی موسسه تایمز و یو اس نیوز در سال 2018، دانشگاه بغازیچی در جمع 300 دانشگاه برتر در دنیا قرار گرفته است. همچنین در رتبه بندی بهترین و با ارزش ترین دانشگاه‌ های ترکیه، دانشگاه بغازیچی رتبه نخست را از آن خود کرده است. در این دانشگاه تعداد 452 دانشجوی بین‌المللی مشغول به تحصیل هستند که 3.4 درصد از کل دانشجویان آن را تشکیل می‌ دهند. فراهم کردن امکانات مدرن تحصیلی و رفاهی در رشته‌ های مختلف مهندسی و فیزیک و هنر و … از جمله بهترین مزیت‌ های دانشگاه بغازیچی به حساب می اید.

دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا (Middle East Technical University)

یقینا وقنی که راجع به بهترین دانشگاه های ترکیه در حال جستجو باشید اسم این دانشگاه یعنی دانشگاه فنی خاور میانه به گوشتان خواهد خورد. این دانشگاه در شهر آنکارا قرار دارد و به دلیل کیفیت بالای آموزشی و سیستم نوین دانشگاهی در رشته‌ های مهندسی و تجربی در بین دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه و همچنین سایر دانشجویان بین المللی شناخته شده است. گرایش های مختلف تحصیلی برای دانشجویان در زبان های انگلیسی و ترکی استانبولی تدریس میشود که این قابلیت یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان را هم برطرف کرده است.

در دانشگاه فنی خاورمیانه 1547 دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل هستند که تقریبا برابر با 5.6 درصد از کل جمعیت دانشجویان را تشکیل می دهد. درخواست تحصیل در این دانشگاه به قدری بالاست که سالانه نزدیک 1.5 میلیون نفر تقاضا برای تحصیل در این دانشگاه را ارسال میکنند به همین دلیل هم دانشگاه یک آزمون ورودی را جهت تحصیل در آن در نظر گرفته است. نکته ی قابل توجه اینکه از بین شرکت کنندگان فقط تعداد 150 نفر جواز ورود را کسب میکنند.

در بین دانشجویان ایرانی، این دانشگاه محبوبیت زیادی دارد. همچنین جالب است بدانید این دانشگاه از معدود دانشگاه‌ های خاورمیانه است که مدرک آن مورد تایید وزارت آموزش و پرورش آمریکا است.

دانشگاه بیلکنت (Bilkent Üniversitesi) در آنکارا

دانشگاه بیلکنت یا بیل‌کند یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ های ترکیه میباشد که به صورت غیرانتفاعی فعالیت نموده و در شهر آنکارا جای گرفته است. این دانشگاه خصوصی نیز مثل چند دانشگاه برتر تورکیه در بین دانشجویان خارجی مقیم ترکیه کاملا شناخته شده است و محبوبیت زیادی دارد. این مرکز آموزشی در سال 1984 بنا نهاده شده است و در شاخه های تحصیلی مختلف دانشجوی بین المللی اعم از ایرانی پذیرش مینماید.

در آخرین فهرست اعلام شده توسط موسسه معتبر تایمز در سال 2019 در میان برترین دانشگاه‌ های جهان این مرکز آموزش در رتبه 600 جهان قرار گرفته است. این دانشگاه دارای تنوع نژادی بسیار بالا از جمله از کشور هایی مثل آلمان، یونان، ژاپن، انگلستان، فرانسه، روسیه، آمریکا، اکراین، استرالیا، بلغارستان، چین، ایران و برخی کشورهای حاشیه ی خلیج فارس برخوردار است.

باید توجه داشت که زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی میباشد. وجود دانشجویانی از بیش از 40 کشور گوناگون جهان در این دانشگاه سبب شده است تا در زمینه های فرهنگی و تحصیلی رشد قابل توجهی را تجربه کند.

هم اکنون 908 دانشجوی خارجی از جمله دانشجویان ایرانی در 58 رشته تحصیلی مختلف در این دانشگاه تحصیل می‌ کنند که 8 درصد از کل جمعیت دانشجویان این دانشگاه را در برمیگیرد. دانشگاه بیلکنت برای پذیرش دانشجویان بورسیه تحصیلی هم ارائه می‌ دهد و دانشجویان می‌ توانند از طریق ازمون SAT وارد این دانشگاه شوند.

مهیا بودن شرایط آموزشی و  ابزارآلات تحقیقاتی در این مرکز تحصیلی و همچنین کتابخانه ی بزرگی که جز بهترین و کاملترین مراکز مطالعاتی جهان به شمار میرود و سایر امکانات رفاهی موجود از جمله دلایل تقاضای زیاد برای تحصیل در این دانشگاه به شمار میرود.

دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)

در بین بهترین دانشگاه های ترکیه برای ادامه تحصیل حتما در خصوص کیفیت آموزشی و رتبه جهانی دانشگاه آنکارا نیز تحقیق کنید. این دانشگاه در مرکز شهر آنکارا واقع شده است و یکی از بهترین دانشگاه‌ های بین‌ المللی ترکیه به حساب می آید.

بصورت تخمینی میشود گفت که 3058 نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه آنکارا تحصیل می‌ کنند که 4.4 درصد تمامی محصلین این مرکز آموزشی را شامل میشود. این دانشگاه تمامی امکانات و شرایط تحصیلی و تحقیقاتی را  برای تمام دانشجویان به صورت یکسان فراهم نموده است. هر ساله تعداد زیادی از کشور خودمان نیز داوطلب ورود به دانشگاه آنکارا هستند. طبق اعلام رسمی  وزارت بهداشت ترکیه، دانشگاه آنکارا رتبه سوم کشور را در رشته‌ های پزشکی و پیراپزشکی به خود اختصاص است.

دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ های ترکیه برای تحصیل دانشجویان بین المللی بخصوص ایرانی ها که حتما باید در مورد آن تحقیق شود، «دانشگاه استانبول» است. این دانشگاه دولتی در سال 1846 تاسیس شده است و رشته‌ های مختلفی نظیر مهندسی، پزشکی، نجوم و … را در خود جای داده است. همچنین رشته‌ های هنر و زیر شاخه های آن در این دانشگاه، توسط متخصصان و افراد برجسته ترکیه تدریس میشود که خود به نوعی وجه تمایز این دانشگاه به شمار میرود.

باید به این نکته اشاره کنیم که کیفیت آموزشی در دانشگاه استانبول مثال‌زدنی است و بیشتر دانشجویان بین‌المللی که در اینجا تحصیل می‌کنند، از سطح علمی آن رضایت دارند. در این مرکز آموزشی در حدود 7329 دانشجوی غیر تورک تحصیل می‌ کند که 5.7 درصد از جمعیت کل دانشجویان آن را شامل میشود. این دانشگاه در آخرین رتبه‌ بندی دانشگاهی دهمین دانشگاه برتر ترکیه بر اساس QS محسوب میشود. جهت قبولی در این دانشگاه نیز مانند بسیاری دیگر از دانشگاه های ترکیه باید از ازمون SAT نمره ی قبولی رو کسب کنید.

دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi)

دانشگاه کوچ یکی از دانشگاه‌ های غیرانتفاعی یا به زبان دیگر دانشگاه خصوصی در شهر استانبول به شمار میرود. اگر در مورد این دانشگاه تحقیق کنید، متوجه کیفیت آموزشی، امکانات رفاهی متعدد و سطح علمی بالای این مرکز خواهید شد. در این دانشگاه می‌ توانید در یکی از رشته‌های حقوق، علوم پایه، پزشکی و مهندسی مشغول به تحصیل شوید.

این دانشگاه در سال 1993 بنا نهاده شده است و در بین دانشجویان بین‌المللی خاجی و ایرانی  محبوبیت زیادی دارد. در این مرکز 311 دانشجوی خارجی تحصیل می‌ کنند که 5.8 درصد از جمعیت کل دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می‌ دهد. دانشگاه کوچ از سوی دولت ترکیه و همچنین اتحادیه اروپا کمک‌ های مالی قابل ملاحظه ای دریافت می‌ کند و به همین دلیل شرایط آموزشی، تحقیقاتی و امکانات رفاهی خوبی را برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم نموده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا